Reuters
StoryEditor

Čaputová: Ak má byť zákon o pozemkových úpravách prijatý, tak v novom znení

23.12.2019, 13:04
Autor:
TASRTASR
Prezidentka v piatok 20. decembra novelu vetovala a vrátila zákon do Národnej rady.

Ak má byť novela zákona o pozemkových úpravách prijatá nanovo, tak v novom znení, s väčším odstupom a so serióznou odbornou debatou.

V pondelok to vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá v piatok 20. decembra túto novelu vetovala a vrátila zákon do Národnej rady.

"Sú tam opodstatnené výhrady a pochybnosti o súlade zákona s Ústavou. Doplácali by na naň predovšetkým malí a strední farmári," upozornila hlava štátu.

Prezidentka má pochybnosti

V piatok hovorca prezidentky Martin Strižinec spresnil, že prezidentka má pochybnosti najmä v súvislosti s princípom právnej ochrany vlastníctva.

"Aj keď si prezidentka uvedomuje potrebu vykonania pozemkových úprav a nastolenia poriadku v rozdrobenom vlastníctve poľnohospodárskych pozemkov, je presvedčená, že takáto významná úprava, ktorá sa robí len raz za mnoho desaťročí, má byť riadne pripravená a musí rešpektovať všetky ústavné princípy," uviedol Strižinec.

Zmeniť normu sme museli už v minulosti

Slovensko muselo už v minulosti po rozhodnutiach Európskeho súdu pre ľudské práva zmeniť obdobnú právnu úpravu týkajúcu sa užívania pozemkov v záhradkárskych osadách.

Obmedzenia vlastníkov sceľovaných pozemkov v prospech nájomcov sú zásahom, ktorý podľa prezidentky nie je riadne odôvodnený.

"Dôsledkom neštandardného legislatívneho procesu, ktorý predchádzal prijatiu novely, je aj to, že môžu vzniknúť významné interpretačné a aplikačné problémy v procese sceľovania pozemkov," dodal Strižinec.

Problémy by sa negatívne dotkli hlavne malých a stredných poľnohospodárov, ktorí pôdu priamo obhospodarujú.

Danko chce zvolať schôdzu

Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách, prijala Národná rada 27. novembra.

Predseda parlamentu Andrej Danko pre TASR povedal, že ak prezidentka vetuje niektorý zákon, zvolá v januári ďalšiu schôdzu parlamentu.

Do jej programu zaradí tiež všetky body, ktoré boli presunuté z predchádzajúcej riadnej schôdze a pre ktoré opozícia na začiatku decembra iniciovala aj mimoriadnu schôdzu. Prezidentka zvolanie januárovej schôdze považuje za legitímny krok.

01 - Modified: 2019-12-29 09:30:03 - Feat.: 0 - Title: Čaputová: Ukázalo sa, ako fatálne môže generálny prokurátor zlyhať. Rok 2020 bude rokom príležitostí
01 - Modified: 2022-06-25 22:00:00 - Feat.: - Title: Matovič obvinil SaS zo spiknutia. Sulík mu poslal jasný odkaz 02 - Modified: 2022-06-24 15:52:13 - Feat.: - Title: Prezidentka udelila dve milosti. Odsúdeným odpustila zvyšky trestov 03 - Modified: 2022-06-24 13:11:40 - Feat.: - Title: Prezidentka znova nepodpísala protiinflačný balík. Obráti sa na Ústavný súd 04 - Modified: 2022-06-24 12:56:51 - Feat.: - Title: Čaputová odobrila zmeny v zákone o odpadoch 05 - Modified: 2022-06-23 13:59:34 - Feat.: - Title: Šéf ÚVO požiada prezidentku, aby nepodpísala novelu o verejnom obstarávaní
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. jún 2022 07:42