Veľké ochladenie
Rok 2019 mal byť rokom najrýchlejšieho rastu HDP. Ešte na jeseň minulého roka ministerstvo financií počítalo s tým, že naše hospodárstvo bude rásť 4,5-percentným tempom. Nakoniec sme vrchol ekonomického cyklu dosiahli už vlani a tento rok sa dynamika rastu pohybovala okolo dvoch percent.
Začali sa tak skloňovať slová ako recesia či kríza, analytici s príchodom ekonomickej krízy však zatiaľ nepočítajú a hovoria skôr o prirodzenom spomalení ekonomiky. Hlavným dôvodom nášho prepadu je situácia v zahraničí. Nemecké hospodárstvo má totiž problémy a s nimi klesá dopyt aj po výrobkoch našich podnikov. K tomu treba pripočítať obchodné vojny a neistotu spôsobenú brexitom. Niektorí analytici však poukazujú, že problémy máme aj doma, a to najmä v dôsledku straty konkurencieschopnosti. Dôvodom je rast nákladov práce a zároveň nedostatok pracovnej sily.
Problémy veľkých podnikov
Po rokoch ekonomického rozmachu a klesania nezamestnanosti na historicky najnižšie úrovne prišlo v roku 2019 ochladenie. To so sebou prinieslo aj oznamy o plánoch na hromadné prepúšťania. Jeden z najväčších priemyselných podnikov na Slovensku – U. S. Steel Košice – pred letom pristúpil k skráteniu pracovného týždňa a o niečo neskôr oznámil, že v priebehu troch rokov plánujú prepustiť 2 500 zamestnancov. Oceliari totiž mali ťažký rok, objem nových objednávok sa prepadol a zdá sa, že situácia sa tak skoro nezmení. Na európsky trh totiž dorazila lacná oceľ z Číny, ktorej naši výrobcovia nedokážu konkurovať. Znížiť výrobu o 20 percent plánuje aj Slovalco, aj keď tvrdí, že to nebude viesť k prepúšťaniu.
Problémy majú aj Železiarne Podbrezová, ktoré tiež pristúpili k skráteniu pracovného týždňa. Prepúšťať sa bude aj na západe, Samsung oznámil, že od budúceho roka chystá reorganizáciu a zní...
Zostáva vám 85% na dočítanie.