Prepustenie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku deň po tom, ako ho zadržali, vyplynulo z nedostatočnej koordinácie medzi políciou a prokuratúrou.
Po stretnutiach s policajným prezidentom Milanom Lučanským a generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom to vyhlásila prezidenta Zuzana Čaputová.
Podľa Čaputovej sa nemôže stať, že až pri vznesení obvinenia sa objavia také rozdielne právne názory vyšetrovateľa a dozorového prokurátora, ktoré vedú až k zrušeniu obvinenia, ako sa to stalo práve v prípade Trnku.
"Zrušenie obvinenia voči Trnkovi neznamená ukončenie vyšetrovania," ubezpečila však zároveň prezidentka vo vyhlásení. Lučanský aj Čižnár ju totiž uistili, že vo všetkých podozreniach sa naďalej koná a vyšetruje.
Trnku zadržala NAKA minulý týždeň v jeho dome v Hamuliakove. Obvinila ho z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Obvinenie sa malo týkať tajného videa z roku 2009, na ktorom sa Trnka rozpráva s vtedajším ministrom financií Jánom Počiatkom o kauze Lemikon.
Na druhý deň po zadržaní sa Trnka dostal na slobodu. Prepustenie nariadil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Nevidel dôvod na jeho stíhanie.
Celé znenie vyhlásenia prezidentky: "Vážené dámy, vážení páni, skôr, než vás budem informovať o výsledkoch stretnutí s policajným prezidentom a generálnym prokurátorom, považujem za potrebné osobitne sa zmieniť o tom, prečo som sa s nimi stretla. Pred vyše rokom boli získané nahrávky, z ktorých vyplýva, že bývalý generálny prokurátor prijímal pokyny od osoby dnes obžalovanej zo spáchania trestných činov. Následné zistenia polície smerovali k tomu, že bývalý generálny prokurátor mal zadržiavať dôkazy a poskytovať nezákonnú podporu v ďalších kauzách. Bývalý generálny prokurátor umožnil cudzím osobám vo svojej kancelárii nainštalovať nahrávacie zariadenie, a nahrávky, ktoré takto získal, boli k dispozícii kriminálne podozrivej osobe. To samo o sebe je bezprecedentným príkladom toho, k akému ohrozeniu ústavného orgánu došlo. Podľa nahrávok, najvyšší predstaviteľ generálnej prokuratúry vykonával svoju právomoc spôsobom odporujúcim jej poslaniu, napríklad aj nečinnosťou tam, kde sa aktivita generálneho prokurátora priamo vyžadovala. Dámy a páni, Situácia vznikla v dôsledku nedostatočnej koordinácie medzi políciou a prokuratúrou. Som presvedčená, že v prípade tak spoločensky citlivých káuz, týkajúcich sa bývalého najvyššieho strážcu zákonnosti, musí efektívne fungovať koordinácia medzi vyšetrovateľom a dozorujúcim prokurátorom. Nemôže sa teda stať, že až pri vznesení obvinenia sa prejaví tak odlišný právny názor, ktorý vedie k zrušeniu obvinenia. Rovnako by sa nemalo stať, že takýto krok ostane bez náležitého vysvetlenia. Je nevyhnutné si uvedomiť, že nejde o bežný kriminálny prípad. A tiež aj to, že akékoľvek kroky vo vyšetrovaní bude verejnosť vnímať cez obsah nahrávok, ktoré sú všeobecne známe. Zodpovednosť polície a prokuratúry, ak im záleží na ich dôveryhodnosti, nemôže končiť vznesením alebo zrušením obvinenia. Ich zodpovednosť končí až vtedy, keď aj v komunikácii s verejnosťou urobia všetko pre rozptýlenie legitímnych pochybností o ich postupe. Policajný prezident aj generálny prokurátor ma opakovane uistili, že sa vo všetkých podozreniach ďalej koná a vyšetruje. Zrušenie obvinenia voči Dobroslavovi Trnkovi teda neznamená koniec vyšetrovania tejto osoby a jej skutkov, vrátane tých, ktoré môžu vyplývať zo zverejnených nahrávok. Dámy a páni, |