HNClub s premiérmi Pellegrinim a Babišom
10:48
Diskusia sa oficiálne skončila, tým končíme aj náš online prenos. Ďakujeme za pozornosť.
10:47
Moderátorka Marcela Šimková ďakuje hosťom a ukončuje diskusiu. "Ja držím palce, aby sme mali tú kontinuitu. Ja potrebujem, aby sme tam mali stále rovnakých ľudí," hovorí na záver Babiš v súvislosti so slovenskými voľbami.
10:45
"Môj hlavný problém je, že našich 21 českých poslancov nebojuje za české záujmy, ale niektorí bojujú proti českému premiérovi," kritizuje zase svojich europoslancov Babiš.
10:44
"Ja mám tiež svoj názor na dianie v EP a mrzí ma, že častokrát tí naši zástupcovia dostanú bruselskí syndróm a stanú sa z nich viac Bruselčania ako Slováci a začnú riešiť problémy, ktoré naše krajiny vôbec netrápia. Pán Soták mňa mrzí, že to musím povedať, ja som zhrozený, zo znižovania profesionality ľudí, ktorí chcú riadiť veci verejné. Čoraz častejšie vidím ľudí, ktorí ani nemajú šancu o odvetviach, ktoré chcú riadiť," kritizuje Pellegrini. "Mňa to ubíja a mrzí, lebo keď nemáte s kým, tak môžete mať aj tie najlepšie myšlienky, ale keď oproti vám sedí tĺk, ktorý nevie nič...." kritizuje Pellegrini.
10:42
Otázku kladie Vladimír Soták, šéf Klubu 500. "Myslíte si, že je možné presvedčiť aj europoslancov, aby rozmýšľali takto? To je toľko balvanom, toľko nekvality, ktoré prišlo do europarlamentu. Slovenskí europoslanci lejú, pre Slovensko nič nerobia, sú na výlete. Čo s týmito ľuďmi?"
10:41
"Ja by som chcel podporiť pána premiéra. Viete, čo je nenormálne na návrhu toho rozpočtu? Že my máme byť penalizovaní za nízku nezamestnanosť a vysoký rast," kritizuje Babiš. Ako príklad udáva Taliansko a Francúzsko, ktoré majú vysokú nezamestnanosť a nízky ekonomický rast majú získať z rozpočtu viac peňazí. "Oni by nám mali dať viac peňazí za to, že máme nízku nezamestnanosť a vysoký rast, ale robia všetko naopak," kritizuje Babiš. "Vo finále komisia urobí také vzorce, aby nám tie peniaze vzala. To je neprijateľné," dodáva Babiš.
10:38
"Očakávam, že by teraz v závere programového obdobia mohol nastať investičný boom," hovorí slovenský premiér na margo toho, že Slovensko čerpá eurofondy najpomalšie z krajín V4.
10:38
Posledná otázka diskusie sa týka rastu ekonomík Česka a Slovenska a toho, aby sa mohol rast ešte zvýšiť. "Je pravda, že to tempo sa v poslednej dobe spomalilo. V predchádzajúcich rokoch sme sa približovali k priemeru EÚ dynamickejšie, teraz sa to až takmer zastavilo. Preto je pre nás dôležité, aby sme dosiahli a pokračovali ďalej aj v dobrom prerozdeľovaní prostriedkov z európskeho rozpočtu a to je problém. Ak chceme naplniť ten cieľ, nemôžeme použiť prostriedky, ktoré majú ísť na približovanie sa priemeru EÚ na centrálne riadenie v Bruseli," hovorí Pellegrini.
10:36
Podľa Babiša môže uhlíková daň ohroziť automobilový priemysel. Otázkou je aj budúcnosť elektroáut a to, ako sa budú batérie recyklovať a ako ho zachovať v krajinách EÚ. "Aj tie lítiové batérie sa vyrábajú najmä v Číne," hovorí Babiš.
10:33
Boj proti klimatickým zmenám musí byť podľa Pellegriniho založený na trvalej udržateľnosti a na tom, ako zachovať pracovné miesta.
10:31
Ďalšia otázka smeruje k emisiám v súvislosti so silným automobilovým priemyslom v oboch krajinách. "Uvedomujeme si, že Európska únia by mohla byť lídrom, na druhú stranu to však nemôžeme urobiť na úkor nášho priemyslu," hovorí Pellegrini.
"Nemôžeme skončiť tak, že sa všetky batérie alebo elektroautá budú vyrábať v Číne," hovorí Pellegrini.
10:29
"Ja tam vidím viac nevýhod," hovorí ďalej na margo eura Babiš.
10:28
Ďalšia otázka sa týka opäť eura a toho, prečo Česko nechce prijať euro. "Česi majú radi korunu a majú k nej vzťah. My sme exportná krajina a pre nás je veľmi dôležitá vlastná menová politika. Pokiaľ by prišla zase nejaká kríza, pre nás je dôležitá naša nezávislá národná banka," vysvetľuje Babiš s tým, že česká národná banka robí inú menovú politiku ako ECB.
10:26
"Určite rozhodnutie vstupu Slovenska do eurózony bolo na prospech," uzavrel Pellegrini.
10:25
Ďalšia otázka smeruje na Pellegriniho a teda či by bol za vstup Slovenska do eurozóny aj dnes. "V ten moment, keď sa rozhodlo, to bolo určite správne rozhodnutie. Vďaka tomu sme museli podstúpiť reformy, urobiť opatrenia, ktoré nás posunuli ďalej," hovorí premiér. "Je pravda, že sme stratili jeden nástroj oproti našim kolegom z V4 a tou je vlastná menová politika," hovorí Pellegrini s tým, že podpora eura na Slovensku je vysoká.
10:22
Premiéri ďalej odpovedajú na otázku, čo považujú za najväčšiu výhodu a nevýhodu členstva v EÚ.
"Pre mňa je to jednotný trh," odpovedá jasne Pellegrini. "Možno niekedy by sa nám zdalo, že niektoré veci by sme si doma vedeli spraviť lepšie, čo nám nedovolí nadriadená regulácia z Bruselu," hovorí o tom, čo je nevýhoda. Pellegrini zároveň pripomenul prehnané regulácie.
"Schenghen a vnútorný trh," odpovedá na výhody zase Babiš. Vnútorný trh EÚ má podľa neho obrovský potenciál. Český premiér rovnako ako Pellegrini hovorí o bariérach a byrokracii ako nevýhodách Európskej únie. "Vráťme sa k štyrom slobodám," dodáva Babiš.
10:19
Babiš Pellegriniho dopĺňa tabuľkou, ktorá ukazuje, ktorá krajina má koľko prispievať do euróskeho rozpočtu. "Prečo by oni mali mať zľavy?" pýta sa Babiš. Na grafe ukazuje, že veľké a bohaté krajiny majú rôzne zľavy, vďaka ktorým platia v prepočte na obyvateľa menej.
10:18
Pellegrini v tejto otázke kritizuje zľavy a neférovosť voči odvádzaniu peňazí do európskeho rozpočtu. "Holandsko platí menej na obyvateľa ako Slovensko," dodáva.
10:17
Ďalšia otázka sa týka zrušenia európskych fondov. "Tak ich zrušme, ale úplne komplexne pre všetkých. A potom budú naši poľnohospodári konkurencieschopní oproti tým políčkam, čo majú vo Francúzsku," hovorí Babiš.
10:16
"Celoeurópsky sme sa na tom nedohodli a každý to teraz rieši individuálne, u nás je ten návrh vysoký a našim podnikateľom sa to nepáči. Rokujeme o tom, ale je fakt, že tie giganty, ktoré sedia napríklad v Írsku tie dane veľmi neplatia. Principiálne by tam tá daň mala byť," hovorí Babiš. Priznáva, že Američanom sa to veľmi nepáči. "Nechceme vyvolať vojnu so Spojenými štátmi, ale chceme ich presvedčiť, že tieto globálne firmy by mali aspoň nejakú daň platiť," dodáva český premiér.
10:14
Na rad prichádzajú otázky z publika. Prvá sa týka toho, či má V4 spoločný postup ohľadne digitálnej dane. Pellegrini hovorí, že sa o tom hovorí veľa aj na národnej úrovni. "Vieme si ju predstaviť ako ďalší zdroj centrálneho príjmu Európskej únie," hovorí slovenský premiér.
10:13
Premiéri pokračujú v historkách z rokovaní Európskej rady, kde riešili otázky energetiky. Keď sa riešila atómová energia, tak Babiš hovorí o tom, ako kričal na Macrona, že veď aj oni majú jadro. "Ja to potvrdzujem, keď sa to riešilo, Macron bol ticho," dodáva Pellegrini.
10:11
"Ja som povedal rakúskemu premiérovi, že nech sa páči, nech proti tomu bojuje a my to zatiaľ dostaviame a spustíme," hovorí Pellegrini. Dodáva, že Babiš na to Kurzovi zase povedal, koľko energie posiela Česko do Rakúska a všetka je z jadra. "Veď vy by ste si bez nášho jadra ani kávu neuvarili," mal podľa Pellegriniho povedať Babiš rakúskemu premiérovi.
10:09
Babiš zase priznáva, že Slovensku závidia podiel jadrovej energie na energetickom mixe, ktorý už teraz tvorí 54 percent. Po dostavaní Mochoviec to bude ešte viac.
10:09
Babiš upozorňuje, že už nemajú prebytkový rozpočet, nakoľko vo veľkom investujú do platov a dôchodkov. "Už to nie je také, ako to bývalo."
10:08
Moderátorka podpichla Pellegriniho, že Česko má prebytkový rozpočet, tak by sa mohol Babiša spýtať, ako sa to robí. Slovensko malo mať už v minulom roku vyrovnaný rozpočet, ktorý sa nakoniec nepodarilo dosiahnuť a predpoklad je, že aj naďalej bude deficitný.
10:07
Čo by sme mohli naučiť Francúzov a Nemcov? "Výber daní a samozrejme rast. My máme ten najväčší potenciál tohto regiónu v tom, že naši ľudia sú hrozne pracovití. My nie sme ako Francúzi, že keď je štvrtok sviatok, tak v piatok nechcú pracovať a stále sú tam štrajky," hovorí Babiš. Vtipne dodáva, že sa Macrona pýtal, koľko majú demonštrantov. Francúzsky premiér povedal, že milión. "No ja som mal len tristotisíc," hovorí Babiš, čo vyvolalo pobavenie v plnom publiku.
10:05
Babiš hovorí, že najdôležitejšia inštitúcia v Európe je Európska rada, kde sedia premiéri a je potrebné, ako v nej vystupujú. "My sme v tom jednotní," hovorí český premiér.
10:03
Babiš hovorí, že V4 nie je len o kritizovaní. "My máme aj návrhy, napríklad ako vyriešiť Schengen."
"EÚ nie je len Macron a Merkelová. Oni sa ku nám môžu chodiť učiť," hovorí Babiš.
10:02
Bodom konfliktu je však energetická politika. V rakúskej vláde sedia Zelení, ktorí bojujú proti jadrovým energiám v Česku ale aj na Slovensku. Ostro sa stavajú napríklad proti dostavaniu Mochoviec. "Každá krajina má svoj energetický mix a my chceme to jadro a chceme bezpečné jadro," hovorí Babiš s tým, že tieto pozície sa snažia vyjasniť si.
10:00
V sále sa začína vtipkovať na adresu Rakúska a premiéra Sebastiana Kurza a jeho vzájomných vzťahov s premiérmi SR a ČR. "Áno, my máme dobrý vzťah, viackrát sme ho viezli, lebo oni nemajú špeciál," zavtipkoval Pellegrini.
10:00
Už vážnejšie dodal Babiš, že majú s Kurzom zhodné názory v otázkach rozpočtu, administratívy, bezpečnostnej politike či migrácie.
Boj proti klíme a dosahy na národné štáty
09:25
Kam sa dostali obe krajiny
Aj to sú základné témy diskusie.
09:24
Vitajte
Vítame Vás pri online prenose z HNClubu - diskusného fóra Hospodárskych novín, ktorého hosťami sú premiér Slovenskej republiky Peter Pellegrini a premiér Českej republiky Andrej Babiš.
Začiatok diskusie je naplánovaný na 9:30, hostia sa už usádzajú v konferenčnej sále bratislavského hotela River Park.