Lietadlo z Číny Boeing 747-400, ktoré prišlo vyzdvihnúť pomoc v súvislosti s koronavírusom, v piatok krátko pred 17.00 h odletelo z bratislavského Letiska M. R. Štefánika. V Bratislave pristálo v piatok ráno.
Potvrdil to pre TASR Karol Šebo, jeden zo skupiny slovenských podnikateľov v Číne. Pôvodný predpoklad odletu bol o 15.00 h.
"Lietadlo odletelo 16.55, bolo úspešne naložené a odbavené. Let bol od začiatku komerčný. Nešlo o nejakú humanitárnu pomoc v tom zmysle, že by Slovenská republika kolektovala zdravotnícke pomôcky a posielala ich do Číny. SR bude pomáhať finančnou čiastkou, myslím 200-tisíc eur," povedal.
Tento let bol podľa Šeba financovaný miestnou čínskou vládou z okresu Cangzhou. "Máme tam viacero slovenských firiem pre našu bázu v Číne. Vzhľadom na to, že máme kontakty s miestnou vládou, tá nás poprosila, aby sme im pomohli s kontraktáciou zdravotníckeho materiálu. My v tejto oblasti štandardne nepodnikáme, ale boli sme oslovení, aby sme im pomohli, tak my, samozrejme, pomôžeme. My ako slovenská strana sme boli len ako kontraktačná zložka," dodal Šebo.
"Ide o obchodný komerčný let, ktorým budú do čínskeho Pekingu prepravené zdravotnícke pomôcky – rúška na tvár, ochranné rukavice či okuliare. Po naložení nákladu odletí lietadlo z letiska v Bratislave o 15.00 h do čínskeho Pekingu," priblížila v piatok dopoludnia hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková.
Rozhodnutím Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR používali zamestnanci letiska pri kontakte s posádkou letu osobné ochranné pracovné prostriedky. "Posádka letu zotrváva v priestoroch lietadla, okrem prípadu spojeného s predletovou prípravou a naložením nákladu," poznamenala Ševčíková.
Čínske lietadlo požiadalo o udelenie povolenia na vykonanie charterového letu zo Šanghaja do Bratislavy a následne z Bratislavy do Pekingu, aby mohlo vyzdvihnúť pomoc v súvislosti s koronavírusom. Povolenie na pristátie na bratislavskom letisku mu bolo udelené slovenským rezortom dopravy, avšak za prísnych podmienok.
Jednou z nich bolo, že posádka neopustí palubu lietadla. Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) v tejto súvislosti zdôraznil, že by mali byť dodržané všetky podmienky na zabránenie toho, aby sa vírus rozšíril.
Vláda SR v stredu (5. 2.) odsúhlasila 200.000 eur ako zvýšený príspevok pre Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) v súvislosti s epidémiou koronavírusu.