Diaľničné známky za užívanie vymedzených úsekov ciest by sa mali zrušiť.
Vláda v stredu schválila návrh na zrušenie zákona o diaľničnej známke, ktorý na rokovanie predložil predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD).
Kabinet zároveň schválil aj skrátené legislatívne konanie k tomuto návrhu. Parlamentná schôdza by sa mala konať začiatkom budúceho týždňa. V prípade schválenia zmien poslancami ich musí ešte odobriť prezidentka.
Zuzana Čaputová môže vrátiť parlamentu zákon s pripomienkami do 15 dní od doručenia schváleného zákona. Čiže ak poslanci opatrenia budúci týždeň schvália, prezidentka o ich prípadnom vetovaní môže rozhodnúť až po termíne volieb, ktoré sa budú konať 29. februára.
Ide o Dankov zámer
"Navrhuje sa zrušiť povinnosť úhrady diaľničnej známky za užívanie vymedzených úsekov ciest z dôvodu nedostavanej diaľničnej siete a zvýšenie disponibilného príjmu obyvateľstva," konštatuje sa v dôvodovej správe. Účinnosť sa navrhuje od 1. januára 2021.
Naliehavosť prijatia návrhu zákona bola odôvodnená aktuálnou situáciou, ktorá si vyžaduje účinné riešenia v záujme zvýšenia disponibilného príjmu širokých skupín obyvateľstva znížením ich výdavkov na platenie diaľničných známok.
Zámer zrušiť diaľničné známky pre fyzické osoby a právnické osoby s vozidlom do 3,5 tony predstavil v utorok predseda parlamentu a SNS Andrej Danko.
Podotkol, že to bola jedna z podmienok mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorá sa má uskutočniť. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) vyčíslil, že toto opatrenie by malo stáť približne 70 miliónov eur.
Diaľničiari bijú na poplach
Ak budú zrušené diaľničné známky, Národná diaľničná spoločnosť tvrdí, že nebude schopná zabezpečiť prevádzku a údržbu diaľnic.
"Národná diaľničná spoločnosť s príjmami z diaľničných známok počíta, bez nich nie je schopná zabezpečiť prevádzku a údržbu diaľnic, investície do diaľnic v prevádzke a splácanie existujúcich investičných úverov," varujú diaľničiari.
Ak o tieto zdroje prídu, musia byť podľa nich nahradené. Konkrétne navrhujú prevádzkové dotácie zo štátneho rozpočtu.
V prípade výpadku príjmov musia byť nahradené inými zdrojmi zo štátneho rozpočtu. V opačnom prípade nebude možné zabezpečiť prevádzkovú schopnosť diaľnic a ich bezpečnosť. Bude ohrozená platobná schopnosť NDS a hrozí cross default od bánk.
Vláda schválila necelé tri týždne pred voľbami aj ďalšie opatrenie, ktoré zaťažia verejný rozpočet. Konkrétne ide o zvýšenie prídavku na dieťa a zavedenie 13. dôchodku. Celkovo by mali tieto dve opatrenia stáť 650 miliónov eur.