Premiér Peter Pellegrini po zasadnutí bezpečnostnej rady oznámil, že Slovensko prijalo opatrenia ohľadne hrozby koronavírusu.
Na všetkých slovenských letiskách (v Bratislave, Košiciach aj v Poprade) budú od zajtra prebiehať kontroly každého pasažiera, ktorý k nám príde. Každému pasažierovi bude meraná teplota.
Bezpečnosť hraničných priechodov
Kontroly budú aj na hraniciach s Rakúskom, kde premiér upozornil na možný vznik dopravných kolón.
"Zajtrajším dňom, najneskôr v sobotu, dostala ministerka Saková túto úlohu. Kontroly sa budú vykonávať na vstupných hraničných priechodoch, hlavne z Rakúska, pôjde o kontrolu všetkých vozidiel, ktoré vstupujú na územie Slovenska, s tým, že bude výrazne spomalená doprava, aby sa colník mohol spýtať, či má niekto zdravotné problémy."
Pellegrini odporučil ľuďom, aby zvážili odchod do zahraničia a vyhýbali sa miestam, kde môže byť nákaza.
"Koronavírus je už veľmi blízko slovenských hraníc a venovali sme sa tejto oblasti. Do dnešnej hodiny zatiaľ nebol potvrdený ani u jedného výskyt vírusu. Laboratórnych vyšetrení bolo viac ako 90. Čakáme na ďalšie vzorky," povedal Pellegrini.
Čo sa zmení pre cestujúcich od zajtra
|
Ministri zdravotníctva Talianska a okolitých krajín sa podľa hlavného hygienika Jána Mikasa zhodli na tom, že uzatvorenie hraníc alebo nejaké veľké kontroly sú neefektívne.
„Treba sa zamerať hlavne na to, aby ľudia, ktorí odtiaľ idú, kontrolovali svoj zdravotný stav a v prípade klinických príznakov kontaktovali telefonicky lekárov,“ konštatoval.
Krízový štáb
Na Slovensku bude zriadený trvalý krízový štáb, ktorý sa bude venovať otázke zvládnutia možnej epidémie koronavírusu.
Krízový štáb bude mať právo v nevyhnutnom prípade vláde navrhnúť, v zmysle ústavy, vyhlásenie núdzového stavu. Ako uviedol premiér, sídliť bude na ministerstve zdravotníctva a predsedať mu bude ministerka vnútra spolu s hlavným hygienikom.
V štábe budú zastúpení aj odborníci z ministerstiev zdravotníctva, vnútra, obrany, dopravy, financií a zahraničných vecí a bude mu predsedať ministerka vnútra Denisa Saková.
Zabezpečenie nemocníc a prípadná karanténa
Premiér taktiež informoval o pripravenosti nemocníc zabezpečiť 7 700 lôžok na prípadné zvládnutie epidémie. Ministerstvo obrany v spolupráci s ministerstvom vnútra malo za úlohu vypracovať projekt umiestnenia dva a pol tisíca pacientov do izolovaného prostredia vo vojenskom výcvikovom areáli Lešť.
Otázku ďalších rozsiahlejších opatrení bude potrebné riešiť už priamo v nadväznosti na situáciu. Bezpečnostná rada sa bude zaoberať aj možnosťou karantény obce či mesta. Mikas si vie predstaviť zabezpečenie karantény menšieho sídla. „V prípade takých miest ako Bratislava či Košice je to podľa mňa problematické,“ upozornil Mikas.
V súčasnosti prijaté preventívne opatrenia sú podľa neho dostatočné, no je potrebné sa pripraviť na to, že sa aj na Slovensku prípad objaví.
Viac ako dva milióny eur je vyčlenených pre doplnenie zásob štátnych hmotných rezerv o zdravotnícke pomôcky nevyhnutné pre zabezpečenie ochrany zdravia obyvateľstva pred hroziacou pandémiou s dôrazom na epidémiu spôsobenú koronavírusom. Rezort vnútra má v koordinácii s ďalšími rezortmi pripraviť aj plán zabezpečenia karantény mesta či obce v prípade vypuknutia epidémie.
Na koho sa obrátiť v prípade podozrenia na koronavírusÚrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky - linka 24 hodín denne: 0918 659 580, 0917 222 682, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. |