StoryEditor

Podľa Fica by sa EÚ mala viac venovať občanom

15.10.2007, 11:10
Autor:
TASRTASR
Pre ďalšie napredovanie Európskej únie sú potrebné jasné pravidlá a efektívne mechanizmy, pričom Slovenská republika vždy podporovala snahy o inštitucionálnu reformu Únie, ktorá prinesie skvalitnenie chodu vnútorných mechanizmov a priblíženie Únie občanom.

Zdôraznil to v dnešnom úvodnom vystúpení na jednodňovej medzinárodnej konferencii Vízia Európy vo svete zajtrajška slovenský premiér Robert Fico.
Takéto zmeny mala podľa neho priniesť už Zmluva o ústave pre Európu, s ktorou vyjadrila súhlas NR SR drvivou väčšinou. Fico ocenil, že SR patrí medzi krajiny, v ktorých v rámci európskych tém existuje široký politický konsenzus. "Vláda pristupuje k téme inštitucionálnej reformy mimoriadne zodpovedne. Absolútne si uvedomujeme jej nutnosť," prízvukoval premiér počas svojho vystúpenia. Dodal, že oficiálni predstavitelia krajiny vedia, čo očakávajú občania od únie a v čom vidia jej neefektivitu: "Inštitucionálna reforma nás nemôže ďalej zdržiavať v napĺňaní oprávnených záujmov a potrieb občanov."
Fico poukázal na to, že členské krajiny EÚ musia riešiť dôležité výzvy, akými sú hospodársky rozvoj, podpora zamestnanosti, sociálna súdržnosť spoločnosti, migrácia, energetická bezpečnosť, klimatické zmeny či potlačenie medzinárodného terorizmu.
Vládne stanovisko k reformnej zmluve je podľa Fica nemenné, pričom musí odrážať mandát, odsúhlasený Európskou radou v júli tohto roka. "Otváranie ďalších otázok či spochybňovanie jasnej interpretácie dohodnutého mandátu môže ohroziť celý proces. To si dnes jednoducho EÚ nemôže dovoliť. Sám si neviem predstaviť ďalšie zlyhanie, ku ktorému by mohlo dôjsť tento týždeň v Lisabone, alebo potom v decembri V Bruseli." Fico zároveň očakáva, že všetky členské štáty EÚ sa budú k zmluve správať zodpovedne a nikto nepríde s témami, ktoré prekračujú dohodnutý mandát. Dodal, že je potrebné zavŕšiť celý proces pred voľbami do europarlamentu v roku 2009. Konštatoval, že prijatím zmluvy sa vytvoria podmienky na to, aby EÚ mohla konať demokratickejšie, rozhodovať transparentnejšie, aby jednotlivé štáty mohli v spoločných otázkach konať efektívnejšie. V legislatívnej oblasti sa výrazne posilní postavenie národných parlamentov a EÚ tak bude môcť pristúpiť k ďalšiemu rozšíreniu. "Únia bude pracovať efektívnejšie, rozhodovanie bude rýchlejšie a podľa jasných pravidiel. Som presvedčený, že po tejto reformnej zmluve bude EÚ aj bližšie k ľuďom."
Fico je zároveň presvedčený o tom, že členské krajiny získajú solidaritu, zlepšenie a zrýchlenie rozhodovania. "EÚ bude čoraz viac postavená pred nevyhnutnosť vystupovať razantne za svoje záujmy v globálnej politickej aj ekonomickej súťaži. Na to musíme byť dobre pripravení, aby sme dokázali prijímať rozhodnutia rovnako pružne ako naši partneri. Reformná zmluva ide presne týmto smerom."
Predseda vlády pripomenul, že Únia stojí pred ďalšou etapou svojho života a rozvoj našej spoločnosti je možný iba v európskom kontexte. "Zmeny, ktoré reformná zmluva prinesie, vnímam ako významný krok v mnohých oblastiach," zdôraznil Fico.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.
Obrazová redakcia TASR vydá k správe fotoreportáž.

er ak

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. apríl 2024 07:28