Desať dní po parlamentných voľbách dostáva budúca vláda OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí reálne kontúry. HN sa podarilo získať zoznam mien v jednej z jeho najaktuálnejších verzií. Potvrdzuje sa, že šéfovi SaS Richardovi Sulíkovi sa splnil sen a získa pre seba ministerstvo financií.
Definitívne by malo byť aj delenie silových rezortov, a to v prospech premiérskej strany OĽaNO. Podľa jej šéfa Igora Matoviča bola koalícia v utorok popoludní dohodnutá na 99 percent.
Ne(spokojný) Kiska
„Nie je to najšťastnejší model, lebo niektoré ministerstvá majú väčšiu hodnotu ako iné,“ povedal päť dní po voľbách Kiska. Nepozdávalo sa mu delenie rezortov. Jeho strane mali vtedy pripadnúť dva, pričom sa skloňovali spravodlivosť a zahraničné veci. Dezignovaný premiér Matovič v tom čase trval na tom, že rozdelenie 8 : 3 : 2 : 2 je matematicky správne a odráža volebné výsledky jednotlivých strán. Ponuku dvoch rezortov pre Za ľudí označil za štedrú. Zdá sa však, že Matovič predsa len ustúpil.
Podľa informácií HN budú mať napokon kiskovci v portfóliu spravodlivosť na čele s Máriou Kolíkovou, pôdohospodárstvo s Vladimírom Ledeckým a novovytvorený post vicepremiéra pre regionálny rozvoj. Práve ten by mohla obsadiť podpredsedníčka Za ľudí Veronika Remišová, ktorá posledné dni viedla stranícke rokovania o budúcej koalícii namiesto indisponovaného Andreja Kisku.
Externí diplomati
Diplomaciu si tak berú pod krídla Obyčajní. Práve to je rezort, ktorý by mohol viesť externista. Ako možní kandidáti sa spomínajú Ivan Korčok a Rastislav káčer.
Prvý z menovaných je aktuálny veľvyslanec v Spojených štátoch, predtým pôsobil ako štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí, ale aj ako stály predstaviteľ Slovenska pri EÚ. Veľvyslancom v Spojených štátoch bol aj Káčer, ktorý pôsobil aj ako styčný diplomat v centrále NATO v Bruseli, ako štátny tajomník rezortu obrany a je čestným prezidentom Slovenskej atlantickej komisie.
„Ide o potvrdenie dlhodobého trendu, že na Slovensku tento post vždy zastávali profesionálni diplomati so skúsenosťami. Prestávku sme mali iba za Vladimíra Mečiara.
OĽaNO si evidentne uvedomuje význam tohto rezortu a rešpektuje neformálne tradície. Ak by na rezort išiel Ivan Korčok, je to výborná voľba,“ zhodnotila politologička Darina Malová.
Na margo Sulíka ako budúceho financmajstra vlády analytička podotkla, že je to rozumné riešenie. „Ide o ambíciu predsedu, ktorý rozumie financiám. Keď sa však pozrieme na stranu ako celok, dlhodobo sa neberú do úvahy záujmy ďalších členov.
Realisticky však poslanci nemôžu organizovať vzburu, takže Sulík si aj tak presadí svoje,“ tvrdí. Malová sa odvolala aj na výskumy, ako fungujú vlády strednej a východnej Európy, a podľa nej platí, že minister financií je vnímaný ako najdôležitejší člen vlády, niekedy dôležitejší ako premiér.
Zaujímavou zmenou oproti pôvodným predpokladom je aj presun oboch silových rezortov – vnútra a obrany – pod správu OĽaNO. Krátko po voľbách malo totiž o ministerstvo obrany záujem Sme rodina, rezort mal viesť Milan Krajniak.
Dochádza však k výmene. Obrana ostane Obyčajným a Sme rodina za to získa právomoc nominovať riaditeľa Slovenskej informačnej služby.
Pravdepodobné zloženie nového vládneho kabinetu:
Predseda vlády: Igor Matovič (OĽaNO)
Podpredseda vlády pre regionálny rozvoj: Veronika Remišová (Za ľudí) - ešte otázne
Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu: (neznáme, post patrí Sme rodina)
Rozdelenie ministerstiev:
OĽaNO
obrana: Jaroslav Naď
vnútro: Gábor Grendel
hospodárstvo: Eduard Heger
zdravotníctvo: Marek Krajčí
životné prostredie: Ján Mičovský
kultúra: Natália Milanová
zahraničné veci: Ivan Korčok alebo Rastislav Káčer
Sme rodina
práca: zatiaľ neznáme
doprava: Štefan Holý
SaS:
financie: Richard Sulík
školstvo: Branislav Gröhling
Za ľudí:
spravodlivosť: Mária Kolíková
pôdohospodárstvo: Vladimír Ledecký
Ďalšia inštitúcia:
Slovenská informačná služba: Sme rodina, meno zatiaľ neznáme