Aká je aktuálne situácia v lekárňach?
V súčasnosti lekárne navštevuje troj až päťnásobok obvyklého počtu pacientov.
Dostávajú sa k ľuďom ochranné prostriedky?
Na stretnutí (šiesteho marca s hlavným hygienikom - poznámka redakcie) sme požadovali vydanie nariadení týkajúcich sa verejných lekární, ako aj zabezpečenie dostatočného množstva osobných ochranných prostriedkov.
Doposiaľ štátne orgány na túto našu žiadosť nereagovali. Ministerstvo zdravotníctva sme požiadali o súčinnosť a o zabezpečenie ochranných pomôcok – nežiadali sme ich o zakúpenie, iba zabezpečenie, a sme ochotní si ich zaplatiť sami. Takisto bez reakcie.
Podľa našich informácií, ministerstvo zdravotníctva požiadalo veľkodistribútorov o súčinnosť pri nákupe, avšak tiež bezvýsledne.
Zrealizovali sme rýchly reprezentatívny prieskum, z ktorého vyplýva, že lekárne sú na prahu zásadnej krízy v ochrane zamestnancov a pokiaľ sa niečo v najbližších 2 – 3 dňoch nezmení, vydáme odporúčanie nevystavovať seba a svoje rodiny riziku ochorenia akýmkoľvek spôsobom. Aj zatvorením lekární.
Ako štát koordinuje situáciu?
Nijako. Predseda vlády sa pred týždňom vyjadril, že poskytovatelia a zamestnávatelia mali zabezpečiť dostatok ochranných pomôcok a až následne tieto vyjadrenia korigoval.
Je potrebné si uvedomiť, že v Taliansku boli pred troma týždňami tri pozitívne prípady, dnes ich je 15-tisíc, pričom práve v priebehu posledných troch týždňov bolo v Taliansku počas jarných prázdnin vysoké množstvo Slovákov.
Všetci títo mali byť ihneď po príchode izolovaní, avšak – deti šli do školy, rodičia do zamestnania. Osobne viem o viacerých lekároch, ktorí po návrate z Talianska už týždeň ordinujú. Dôsledky talianskej lyžovačky môžu byť o týždeň na Slovensku katastrofálne.
Takže sme to podcenili.
Už minimálne dva týždne mali byť pre všetkých zdravotníkov v primárnom kontakte dostupné jednorazové ochranné pomôcky a dostatok dezinfekčných prostriedkov.
Mali byť z autority štátnych inštitúcií nariadené prísne epidemiologické opatrenia – uzatvorenie čakární a vpúšťanie pacientov po jednom – dvoch, uzatvorenie lekární, uzatvorenie veľkých obchodných centier, divadiel, škôl a úradov.
Skutočnosť je však taká, že zdravotníci nemajú elementárne ochranné pomôcky a o pár dní naozaj nebude s čím dezinfikovať zdravotnícke zariadenia.
Vyzerá to, že absolútne nie sme pripravení na zvládnutie krízovej situácie orgánmi, ktoré sú na to určené. Vieme si vôbec predstaviť, že v tejto situácii bude potrebná akútna starostlivosť o stovky vážne chorých pacientov?