Spoločnosť Alpha medical dnes zastavila testovanie na koronavírus, ktoré bolo na objednávku dostupné pre verejnosť. Svoje kapacity bude odteraz poskytovať štátu.
Doteraz si záujemcovia mohli objednať preventívne testovanie online od 30 eur, pričom odber vzoriek prebiehal na jednej z Corona Drive-By staniciach na Slovensku.
Test zaznamenal za krátku prevádzku veľký úspech a dopyt výrazne prevyšoval kapacity.
„Chápeme záujem verejnosti, no už vopred sme avizovali, že prednosť bude mať štát, keď od nás bude potrebovať pomoc. A tú veľmi radi poskytneme,“ vysvetľuje Peter Lednický, generálny riaditeľ Alpha medical.
Lepšia prevencia
Jedna z najväčších sietí laboratórií na Slovensku si pritom od svojej aktivity sľubovala predovšetkým významné posilnenie prevencie.
„Ak chceme prerušiť postup nákazy, musíme testovať. Každý pozitívne otestovaný znamená izolovaný a to v priebehu siedmych dní prinesie o tisíc infikovaných menej,“ vraví Lednický s tým, že hygienici by od nich dostávali okamžite informácie nielen o pozitívnych prípadoch, ale aj o negatívnych výsledkoch.
„Tí, ktorí by boli pozitívni na Covid-19 by okamžite zostali v karanténe a nepotrebovali by žiadny overovací test. Používame totiž rovnaké postupy ako štátne laboratória,“ doplnil šéf Alpha medical.
„Ospravedlňujeme sa všetkým pacientom na ktorých už nevyšiel čas a aj tým, ktorí sa plánovali na testovanie objednať. Verím, že všetci chápeme, že je teraz vypätá doba a niekedy je potrebné prijímať aj nepopulárne opatrenia,“ vysvetľuje Lednický.
„Každopádne platí, že naše kapacity sú pripravené prípadne pokračovať v drive-thru, či už pre štát, samoplatcov, alebo na naše náklady pre zdravotníkov,“ dodal.
Roznášači bez symptómov
Spoločnosť už teraz avizuje, že bude hľadať ďalšie možnosti, ako by mohla podať pomocnú ruku pri preventívnom testovaní pacientov, ktorí nemajú symptómy, ale môžu byť roznášačmi víru, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.
„Budeme hľadať cestu, ako to realizovať tak, aby to nebolo v rozpore s materiálnymi, či ľudskými potrebami štátu a vedeli sme to realizovať paralelne,“ uzatvára Lednický.
Podľa štatistík dokáže jeden človek s COVID-19 nakaziť ďalších 1,4 až 3,9 človeka. Tí následne ďalej infikujú populáciu.
Práve preto je dôležité nielen testovanie ľudí s príznakmi, ale aj vykonávať plošné testy. Skúsenosti zo zahraničia potvrdzujú, že to je jedno z účinných opatrení proti prudkému a rýchlemu rozširovaniu koronavírusu.
Aj vďaka masovému testovaniu populácie sa podarilo výrazne utlmiť šíreniu vírusu napríklad v Južnej Kórei.
Celkovo sa počet otestovaných prehupol cez 200-tisíc, pričom denne robili aj viac ako 10-tisíc testov. U mnohých tak zachytili ochorenie v jeho skoršom a ľahšie zvládnuteľnom štádiu.