Je to prvýkrát, čo na Slovensku dochádza k zmene vlády za takýchto mimoriadnych okolností. Predstavuje to nejaké riziko, meniť v takomto krízovom období moc? Ak áno, v čom?
Odpoveď je zrejmá - samozrejme, že zmena vlády je v takejto situácii riziková. Bez ilúzií o kvalitách súčasných ministrov a o kľúčových nových ľuďoch na ministerstvách každý človek na novej pozícii potrebuje istý čas na udomácnenie sa a spoznanie písaných i nepísaných, formálnych i neformálnych pravidiel fungovania. Momentálne na mnohé pozície prichádzajú ľudia so zaujímavými víziami, plánmi, či predsavzatiami, no väčšinou s malými skúsenosťami s praktickými aspektami vládnutia.
Ako možno zabezpečiť, aby došlo v súčasnej situácii k presunu moci, čo najplynulejšie?
V situácii pandémie je potrebná súčinnosť odchádzajúcej vlády do konca, čo sa koniec koncov deje. Predstava, že koalícia už v prvých týždňoch vládnutia nebude kritizovaná opozíciou je v súčasnej situácii iluzórna. Udalosti išli rýchlo, no už tento týždeň príde k stabilizácii v zmysle prispôsobenia sa novej realite. Končiaci premiér Pellegrini mediálne zvládol situáciu dobre a odchádza ako politik, ktorý – minimálne v percepcii väčšiny populácie – situáciu zvládol.
Na čo, by si mali dať budúci premiér a ministri najväčší pozor, respektíve čomu by sa mali vyvarovať, pri preberaní moci v aktuálnej situácii?...
Zostáva vám 85% na dočítanie.