Premiér Igor Matovič prezentoval štyri fázy otvárania ekonomiky. Prvá začne už v stredu 22. apríla, ďalšie by mali v ideálnom prípade nasledovať každé dva týždne, záležať bude od vývoja epidemiologickej situácie.
Prvá fáza od 22. apríla
- Obchody do 300 metrov štvorcových
- Služby do 300 metrov štvorcových
- Verejné stravovanie - cez predajné okienko
- Vonkajšie športoviská - bezkontaktný šport, bez šatní, bez obecenstva, bez WC
- Ubytovanie - dlhodobé, bez stravy
- Vonkajšie trhoviská - podľa podmienok
- Predaj automobilov, vozidiel, vrátane autobazárov
Bude stanovený indikátor
Ďalšie fázy otvárania prevádzok by mali v ideálnom prípade nasledovať v intervaloch dvoch týždňov. Vývoj nakazených koronavírusom sa bude pravidelne vyhodnocovať stanoveným indikátorom a dôjde buď k prechodu na novú fázu, ponechaniu tej doterajšej alebo návratu k predchádzajúcemu stavu.
Šéf Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana tvrdí, že sa pozerajú na denné prírastky. Indikátor budú očisťovať od pacientov v karanténach. "Stanoveným indikátorom bude sedemdňový kĺzavý medián denného prírastku pacientov s ochorením COVID-19," hovorí.
"V prípade ak výsledok indikátoru bude menší ako sto, tak sa budú otvárať prevádzky podľa uvedeného harmonogramu," hovorí Matovič. "Ak bude zvýšenie nakazených nad 150 denne, zavrú sa aj tie prevádzky, čo boli otvorené," doplnil.
Druhá fáza
- Ubytovanie . krátkodobé, bez spol. stravovania, jedlo na izbu, s WC a kúpeľňou, bez iných služieb
- Kaderníctva, pedikúry, manikúry
- Vonkajšie turistické atrakcie
- TAXI služby
- Detské kluby do 10 rokov
- Bohoslužby a svadby
Tretia fáza
- Obchody do tisíc metrov štvorcových
- Služby do tisíc metrov štvorcových
- Verejné stravovanie - vonkajšie terasy
- Masáže - športové, rekondičné, rehabilitačné
- Múzeá, galérie, knižnice, výstavné siene
Štvrtá fáza
- Kiná, divadlá
- Kúpaliská
- Hromadné podujatia
- Obchodné centrá
- Školy, škôlky
- Vnútorné športoviská
- Športové podujatia
- Ubytovanie
Flexibilný kalendár
Ekonómovia už dlhšie upozorňovali na potrebu predstavenia konkrétneho plánu. „Slovenské firmy sú v čoraz komplikovanejšej finančnej situácii, postupné otváranie by situáciu citeľne uľahčilo,“ myslí si Tomáš Púchly, analytik Nadácie F. A. Hayeka. V hre je podľa neho záchrana tisícov malých firiem aj ušetrenie na finančných dotáciách.
Že je lepšie mať aspoň provizórny plán, si myslí aj panel expertov z iniciatívy Korona: fakty, ktorá zhromažďuje desiatky odborníkov zo zdravotníctva aj z ekonómie. Dve tretiny opýtaných v ich prieskume by preferovali vedieť dlhodobý plán dopredu, aj keby sa mal v prípade zhoršenia situácie zmeniť.
Takýto flexibilný kalendár podporuje napríklad aj Ivan Šramko, ktorý v Rade pre rozpočtovú zodpovednosť dohliada na naše verejné financie. „Som za postupné otváranie ekonomiky, ale prísne hygienické podmienky na otvorenie treba kontrolovať a v prípade ich neplnenia zase zatvoriť,“ hovorí Šramko.
Pokyny od eurokomisie zneli jasne
Kým sme my čakali, niektoré susedné krajiny už svoje plány majú. Pokyny od Európskej komisie pritom zneli jasne. S ostatnými členskými krajinami sme sa mali koordinovať.
Na tieto účely vydala minulý týždeň Komisia takzvanú cestovnú mapu, ktorou sa štáty mali riadiť pri uvoľňovaní obmedzení. „Ak sa v jednej krajine napríklad otvoria obchodné strediská a v druhej nie, dá sa očakávať, že ich zavalia pendleri,“ myslí si Radim Dvořák zo slovenského zastúpenia Komisie. Týmto spôsobom naše firmy môžu stratiť ďalšie tržby v prospech napríklad tých českých či rakúskych.