Ak by sa voľby konali v polovici apríla, s výrazným náskokom by ho vyhralo vládne hnutie OĽaNO. To by volilo takmer 30 percent opýtaných, čo je oproti volebnému výsledku nárast o takmer päť percentuálnych bodov. Vyplýva to z prvého povolebného prieskumu agentúry AKO, ktorý vypracovala pre Nový čas.
Pre porovnanie, včera zverejnený prieskum agentúry Focus nameral OĽaNO 24,4 percenta, čo je takmer totožný výsledok s voľbami.
Druhý by podľa prieskumu skončil Smer. Na rozdiel od Focusu, ktorý strane Roberta Fica nameral od volieb mierny rast, by mala strana podľa prieskumu agentúry AKO výsledok totožný s voľbami na úrovni 18,3 percenta,
Treťou najsilnejšou stranou by bolo hnutie Sme rodina, ktoré by volilo 10 percent opýtaných. Čo je viac ako bol ich volebný výsledok, zároveň však menej, ako strane Borisa Kollára nameral Focus.
Podľa agentúry AKO by výrazne rástla SaS. Tú by podľa aktuálneho prieskumu volilo až 9,7 opýtaných. Vo voľbách na konci februára sulíkovcov volilo 6,2 percenta voličov.
Do prieskumu bola zahrnutá aj strana Progresníve Slovensko, ktorú by volilo 6,5 percenta opýtaných. Vo voľbách ešte v koalícii so stranou Spolu získali 6,9 percenta a sedempercentné kvórum na vstup do parlamentu im ušlo len veľmi tesne. Focus vo svojom prieskume ešte počítal s koalíciu PS/Spolu a podľa neho by sa v apríli mohla so ziskom 7,6 percenta hlasov dostať do parlamentu.
Výraznejšia zmena je pri kotlebovej ĽSNS. Tú by podľa agentúry AKO volilo 6,4 percenta opýtaných. Vo voľbách získala rovných sedem percent. Na druhú stranu, agentúra Focus namerala kotlebovcom výraznejší rast. Podľa jej včerajšieho prieskumu by ich volilo 9,2 percenta opýtaných.
Ďalšie strany by sa už do parlamentu nedostali. Maďarská koalícia by získala 4,4 percenta hlasov, KDH 3,7 percenta hlasov. Výrazný prepad zaznamenala strana Za ľudí, ktorá je súčasťou vládnej koalície. Tú by volili len tri percentá opýtaných.
Ešte menej ľudí by volilo Dobrú voľbu (2,2 percneta), SNS (2,2 percenta) a Vlasť (jedno percento). Samostatná strana Spolu by získala menej ako percento hlasov.
OĽaNO by malo v takto vyskladanom parlamente 56 poslancov, Smer 34. Sme rodina a SaS by získali zhodne po 18 kresiel, progresívci a kotlebovci po 12.
Agentúra AKO prieskum vypracovala v dňoch 14.4. - 17.4. formou telefonického dopytovania na vzorke 1000 respondentov.