Miera inflácie ďalej láme rekordy. Štatistiky hovoria o 17-ročných maximách. Zatiaľ čo krivku ťahajú hore najmä potraviny a energie, výnimkou pri zdražovaní nie sú ani pohonné látky. Zatiaľ čo liter benzínu aktuálne stojí približne 1,52 eura, nafta je len o asi desať centov lacnejšia.
V susednom Maďarsku či Poľsku už ruka štátu proti zdražovaniu zasiahla. V podobný scenár dúfajú aj naši dopravcovia, ktorí tvrdia, že pre najvyššie ceny v regióne nie sú konkurencieschopní.
V pondelok preto v hlavnom meste zvolali protest s blokádou Rožňavskej ulice. Rozhodli sa tak údajne po tom, čo boli ich požiadavky na ministerstve dopravy nevypočuté. Jeden dotknutý rezort však ukazuje prstom na druhý, a naopak.
Ministerstvá sa vyhovárajú
Rezort dopravy po vedením Andreja Doležala tvrdí, že väčšina požiadaviek, ktorá odznela z úst dopravcov, sa týka rezortu financií.
„Odsudzujeme, aby si blokovaním premávky robili rukojemníkov zo slušných ľudí, ktorí sa potrebujú dostať do práce či k lekárom. Takýto nátlakový spôsob, navyše za účasti fašistov, odmietame a považujeme ho za mimoriadne nešťastný,“ povedal hovorca ministerstva dopravy Ivan Rudolf.
Ministerstvo financií, ktorému šéfuje Igor Matovič zase odkazuje, že s dopravcami komunikuje na pravidelnej báze, vníma ich problémy a rozumie ich požiadavkám.
„Aj preto sme znížili daň z motorových vozidiel pre vozidlá v kamiónovej a autobusovej doprave či pre všetky prívesy a návesy. Na tento účel ministerstvo financií vyčlenilo vyše 30 miliónov eur pre rok 2021 a vyše 33 miliónov eur pre rok 2022,“ odkazuje tlačové oddelenie a zároveň pripomína kompenzačné schémy, ktoré štát zaviedol pre podnikateľov postihnutých pandémiou.
Dopravcovia napriek tomu trvajú na znížení ceny palív aj vrátení časti spotrebnej dane. Rastislav Čurma prevádzkuje firmu na ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.