Hranica v KútochHN/Eduard Cicha
StoryEditor

Slovensko bude od Čechov a Maďarov vyžadovať preukázanie dĺžky pobytu

26.05.2020, 20:22
Autor:
ČTKČTK
Tri štáty sa dohodli, že ich obyvatelia budú môcť medzi krajinami cestovať bez nutnosti predloženie potvrdenia o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19 či bez karantény, ak sa do svojej krajiny vrátia do 48 hodín.

Obyvatelia Česka a Maďarska, ktorí od stredy využijú voľnejších pravidiel cestovania na Slovensko, budú musieť pri opustení krajiny policajnej hliadke na hraniciach preukázať, že sa v krajine pod Tatrami nezdržali dlhšie ako 48 hodín.

Opatrenia

Vyplýva to z pravidiel, ktoré dnes vydal hlavný hygienik Slovenska. Spomínané tri štáty sa dohodli, že ich obyvatelia budú môcť medzi krajinami cestovať bez nutnosti predloženie potvrdenia o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19 či bez karantény, ak sa do svojej krajiny vrátia do 48 hodín.

Rovnaké opatrenia ohľadom preukazovania dĺžky pobytu v cudzine od minulého týždňa platia pre Slovákov, ktorým tamojšie úrady umožnili krátkodobo vycestovať do ôsmich krajín vrátane Česka a Maďarska, bez toho, aby po návrate do vlasti museli nastúpiť do karantény.

V praxi tak Slováci pred vycestovaním z krajiny vyplnia formulár, ktorý si nechajú potvrdiť policajnou hliadkou na hraniciach a preukážu sa ním pri príchode späť do krajiny.

Matovičova vláda minulý týždeň rozhodla o predĺžení kontrol na hraničných priechodoch s Českom, Maďarskom, Poľskom a Rakúskom do 26. júna.

Debata o otvorení hraníc

Toto rozhodnutie súčasne znamená, že do krajiny pod Tatrami možno naďalej vstúpiť len cez vybrané prechody. Do zoznamu otvorených priechodov kabinet premiéra Igora Matoviča zaradil napríklad desať hraničných priechodov s Českom.

Zároveň ale rozhodol, že so susednými krajinami sa môže dohodnúť na otvorení ďalších prechodov.

Spomínané zvoľnenie podmienok prechodu hraníc medzi Českom, Slovenskom a Maďarskom je zrejme prvým krokom k zrušeniu reštrikcií pre cestovanie.

Ministri zahraničia spomínanej trojice štátov spolu so svojím rakúskym kolegom v pondelok pri videokonferencii hovorili o možnom úplnom otvorení spoločnej hranice v polovici júna.

Najviac opatrné pri otváraní hraníc je zo spomínaných štátov Slovensko, ktoré má nízky počet prípadov nákazy koronavírusom.

Koronavírus a Covid - 19

01 - Modified: 2022-08-08 13:44:21 - Feat.: - Title: Jobbik inicioval referendum, ktoré má zamedziť možnému odchodu Maďarska z Európskej únie 02 - Modified: 2022-08-08 13:19:06 - Feat.: - Title: Zisk farmafirmy BioNTech kvôli nižšiemu dopytu po vakcíne klesol o 40 percent 03 - Modified: 2022-08-08 08:55:17 - Feat.: - Title: Biochemik: Dlhý covid dokáže aj „vyklovať mozog“, nesie so sebou ďalšie vážne problémy 04 - Modified: 2022-08-08 08:30:55 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Z PCR testov zistili vyše sto prípadov, pribudli štyri úmrtia 05 - Modified: 2022-08-07 09:28:50 - Feat.: - Title: "Čínsky" Havaj sa uzavrel aj s turistami. 80-tisíc návštevníkov nesmie týždeň opustiť krajinu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
08. august 2022 22:14