StoryEditor

Cigániková: Havelkovej z VšZP som pre kauzu teta Anka ubrala body, ale excel nepustí, bola dobrá

07.06.2020, 19:00
Ako zvláda zdravotníctvo koronakrízu? Vzišlo z nej niečo pozitívne? Mali by byť počas krízy lekári rovnako odmeňovaní? Aj o dofinancovaní sektora či personálnych zmenách rozpráva predsedníčka Výboru Národnej rady pre zdravotníctvo Jana Cigániková.

Ako hodnotíte opatrenia, dianie v zdravotníctve počas súčasnej pandémie?
Určite ako dobre zvládnuté z hľadiska občanov, dobre zvládnuté z hľadiska opatrení na začiatku, ale myslím si, že teraz by sme už mali brať viac ohľadu na ekonomiku. Hovorím to ako šéfka zdravotníckeho výboru aj preto, lebo viac nepracujúcich ľudí, viac nezamestnaných ľudí, znamená menej odvodov aj do zdravotných poisťovní. To znamená, že v konečnom dôsledku si budeme môcť dovoliť menej liečby pre občanov. Čiže neberiem to čisto z ekonomických dôvodov, ale tak, aby naozaj bolo na liečbu ľudí. Na to potrebujeme, aby ľudia pracovali a platili zdravotné odvody. Žiadne peniaze nám nepadajú z neba, zdravotníctvo nie je zadarmo. Keď to niekto hovoril, tak klamal. A ten, čo to hovorí, zvykne klamať často.

Negatívne stránky pandémie sa pravidelne komunikujú. Viete však nájsť niečo pozitívne?
Áno, veľa. Na Slovensku je pozitívne, že sa nás to dotklo minimálne. Sme úplní frajeri vo svete, čo je dobrý pocit. A super je, ako zrazu zvládame objednávanie na termín, elektronické recepty, celkovú elektronizáciu, ako vieme niečo dokonca vyšetriť cez telefón. Toto je veľký pokrok a očakávam, že v prospech pacientov budeme v tomto pokračovať. A keď spojíme výborne zvládnuté dôsledky pandémie s plným nasadením a plným pracovným časom lekárov, to bude radosť, ako sa bude zdravotníctvo meniť. Na to sa teším.

Viete, koľko lekárov – ambulancií takto fungovalo?
Bola som proti tomu, aby lekári dostali 100-percentné odmeny, resp. priemer platieb z minulého roka bez ohľadu na to, či boli alebo neboli otvorení, či reálne fyzicky nasadzovali svoje zdravie v ambulancii. A že majú dostať 100 percent aj takí lekári, a netvárme sa, že takí nie sú, lebo ich je veľa, ktorí sedeli doma a niektorým sa ani nedalo dovolať. Jeden aj druhý má dostať rovnako? Z tohto dôvodu som si vypýtala z NCZI a z poisťovní dáta. Lekárske výkony podľa nich klesli na polovicu.

Čiže ste za diferencované odmeňovanie?
Určite áno. Rovnostárstvo zabíja zdravotníctvo. Celkovo, nielen v tomto prípade. Chápem, že každý chce mať rovnako ako ten druhý, ale myslím si, že platby – či už od poisťovní alebo mzdy lekárov, keď sú zamestnaní v zdravotníckom zariadení – by mali byť naviazané na konkrétny prínos pre pacienta a na kvalitu práce. A takisto by mali byť poisťovne naviazané na prínos pre svojich poistencov. To znamená, že si nevyberú žiadny zisk, kým napríklad ich lekári majú dlhé čakačky, kým sa nedá objednať k lekárovi, keď poisťovňa nevie zabezpečiť zdravotnú starostlivosť pre svojich pacientov do nejakého termínu atď. Toto by nemalo byť ani na diskusiu, toto by mal byť základ nášho rozmýšľania. Slovensko dlho išlo úplne opačne, nikto nič nemeri...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-12-22 19:05:36 - Feat.: - Title: Kde nájdete lekársku pomoc v Bratislave počas vianočných sviatkov 02 - Modified: 2024-12-20 23:00:00 - Feat.: - Title: Ako budú fungovať lekári medzi sviatkami? Ambulancie sú plné, ľudia chodia aj so zápalom pľúc a s čiernym kašľom 03 - Modified: 2024-12-20 14:45:58 - Feat.: - Title: Vláda si kúpila čas do konca februára, reaguje na dohodu s lekármi Majerský 04 - Modified: 2024-12-20 14:24:32 - Feat.: - Title: Sociálny zmier medzi vládou a lekármi je dobrým signálom, reaguje Pellegrini. Šaška chváli za prístup 05 - Modified: 2024-12-20 13:39:09 - Feat.: - Title: Exministerka Dolinková gratuluje lekárom k dosiahnutiu dohody. Bola som prekážkou, priznáva
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
23. december 2024 04:43