Návrh bezpečnostnej a obrannej stratégie by mal byť pripravený do roka 2020. Následne budú oba materiály predložené na schválenie vládou a Národnou radou SR.
Bezpečnostná stratégia má stanoviť základné parametre bezpečnostnej politiky.
Zhodnotiť má aj mieru ohrozenia SR ozbrojeným útokom. Poukázať má tiež na väčšiu previazanosť niektorých fenoménov ako dezinformácie, sociálne siete, nastupujúce technológie s bezpečnosťou a odolnosťou štátu a jeho obyvateľstva. Venovať sa má tiež ochrane existujúcej kritickej infraštruktúry a zásadám budovania novej infraštruktúry.
Kľúčovým východiskom novej Bezpečnostnej stratégie SR má byť kontinuita v proeurópskej a proatlantickej orientácii SR postavenej na aktívnom a zodpovednom členstve SR v EÚ a NATO. Aj s ohľadom na pandémiu nového koronavírusu a jej dosahy by sa mala zamerať na zlepšenie schopnosti bezpečnostného systému SR zvládať hrozby a zvyšovať odolnosť štátu voči nim.
Obranná stratégia nadviaže na dokument z roku 2017. "Zachová, čo je naďalej relevantné, a aktualizuje, čo vyplýva z úrovne jej implementácie, vývoja bezpečnostného prostredia a obrannej politiky aj v zmysle programového vyhlásenia vlády SR, pričom posilní euroatlantické ukotvenie SR v previazaní adaptácie obrany SR s adaptáciou NATO a vývojom EÚ," uvádza sa v materiáli.
V oblasti zdrojového zabezpečenia obrany štátu má nová stratégia zdôrazniť udržanie stability a predvídateľnosti obranných výdavkov SR s pretrvávajúcou ambíciou dosiahnuť ich dvojpercentný podiel na HDP v roku 2024 a tiež efektívne a transparentné využitie dostupných zdrojov.
Zadefinovať by sa mala napríklad aj politicko-vojenská ambícia SR a rozvoj ozbrojených síl na zvyšovanie ich pripravenosti na plnenie ich hlavnej úlohy aj pri ich použití pri mimoriadnych udalostiach a nevojenských krízových situáciách na území SR.
Návrhy stratégií budú pripravené pod vedením Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR a Ministerstva obrany.