Doteraz nie sú žiadne informácie ani dôkazy, ktoré by naznačovali, že nový koronavírus by mohli prenášať komáre. Nový koronavírus je respiračný vírus, ktorý sa šíri primárne prostredníctvom kvapôčok vytvorených pri kašli alebo kýchnutí infikovanou osobou alebo kvapôčkami slín alebo výtoku z nosa.Pixabay.com - Ilustračné foto
StoryEditor

Bežný výskyt komárov nie je problém. Koste trávu a používajte sieťky, odkazuje ÚVZ

14.07.2020, 07:54
Autor:
TASRTASR
Kalamita komárov je vtedy, keď na človeka zaútočí niekoľko desiatok či stoviek komárov počas minúty.

Na ochranu pred komármi a zabránenie ich kalamitnému premnoženiu by mali realizovať opatrenia občania, ale rovnako aj obce a štát. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Za kalamitu sa považuje taký výskyt komárov, keď je možné zaznamenať niekoľko desiatok či stoviek útokov na jednu osobu počas jednej minúty.

"Bežný výskyt komárov v prírode nie je problémom, ktorý by sa mal riešiť umelým zásahom človeka. Len narušenie rovnováhy, teda kalamitný výskyt, môže byť argumentom pre umelý zásah do prírodného prostredia," tvrdia odborníci.

Aj vtedy by podľa nich malo ísť o biologicky presný, časovo krátky a územne nevyhnutný odborný dezinsekčný zásah.

Ochranné prostriedky 

Ľudia by sa mali pred komármi podľa ÚVZ chrániť pravidelným kosením svojich dvorov, záhrad a bezprostredného okolia domu, pravidelným vyprázdňovaním nádob na polievanie a likvidáciou komunálneho odpadu, najmä plechoviek, plastových fliaš, pneumatík a ďalších nádob, v ktorých sa môžu v zachytenej dažďovej vode liahnuť komáre.

Tiež umiestňovaním ochranných sietí na okná a dvere, primeraným oblečením a používaním ochranných prostriedkov.

Obce by mali dbať na pravidelné kosenie verejných priestranstiev a údržbu krovinatých porastov či likvidovanie rôznych plytkých priehlbín, v ktorých sa na jar a v lete môže zadržiavať voda.

Tieto liahniská komárov podľa ÚVZ SR možno buď zaviezť zeminou a upraviť, alebo ich prehĺbiť a zarybniť.

"V zarybnenej vode sa komáre neliahnu, pretože larvy a kukly komárov sú veľmi vyhľadávanou potravou pre ryby," vysvetlili odborníci. Obce tiež môžu v prípade kalamitného výskytu komárov vykonať lokálny dezinsekčný zásah.

Celoplošná dezinsekcia 

Trvalú starostlivosť o životné prostredie by mali vykonávať inštitúcie odborného štátneho dozoru, ako sú okresné úrady, konkrétne odbory starostlivosti o životné prostredie, ktoré sa venujú kalamitnému výskytu komárov ako súčasti protipovodňových opatrení.

Taktiež štátna vodohospodárska inšpekcia, štátna veterinárna inšpekcia a ďalšie inštitúcie. Štát by mal v prípade kalamitného výskytu komárov vykonávať, respektíve nariadiť, celoplošnú dezinsekciu v štátnom záujme.

01 - Modified: 2020-07-06 18:38:58 - Feat.: 0 - Title: Peklo pri Bratislave. Komáre silnejú do desaťročnej kalamity 02 - Modified: 2020-07-07 13:46:51 - Feat.: 0 - Title: Komáre vo veľkom útočia. Toto vás pred nimi môže ochrániť 03 - Modified: 2020-07-10 11:37:20 - Feat.: 0 - Title: Uštipla vás osa, včela alebo iný hmyz? Farmaceut vám poradí, čo robiť po uštipnutí
01 - Modified: 2022-07-19 09:25:20 - Feat.: - Title: Halucinácie, žltá zimnica či smrť. Pozor na uštipnutie týmito zvieratami, môže byť extrémne nebezpečné 02 - Modified: 2022-07-07 10:01:57 - Feat.: - Title: Štúdia zistila, kvôli akým mikróbom budete pre komáre príťažlivejšími 03 - Modified: 2022-05-17 14:36:41 - Feat.: - Title: Sezóna komárov sa začína. Bratislava bude na boj s nimi používať aj drony 04 - Modified: 2022-05-17 04:00:00 - Feat.: - Title: Kliešte a komáre útočia, pripravte si domáci repelent. Proti hmyzu zaberajú klinčeky, citrón i mäta 05 - Modified: 2022-02-21 18:04:36 - Feat.: - Title: Priprav sa v predstihu na sezónu komárov. Farba oblečenia ovplyvňuje, či sa staneš ich terčom
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
18. august 2022 19:14