Štát sa rozhodol neodkúpiť futbalový štadión za avizovaných 91 miliónov eur a podáva trestné oznámenie. Takýto odkaz adresovali vládni predstavitelia na dnešnej tlačovej konferencii spoločnosti NFŠ podnikateľa a majiteľa futbalového Slovana Ivana Kmotríka, ktorá je vlastníkom národnej futbalovej arény na bratislavskom Tehelnom poli. Zároveň si od firmy pýtajú späť dotáciu 27,2 milióna eur, ktorú odklepol ešte predchádzajúci kabinet.
Dôvodom verdiktu je presvedčenie štátu, že zmluvy, ktoré štát v minulosti s NFŠ uzavrel, sú neplatné. Konkrétne ide o dva dokumenty: o zmluvu o poskytnutí dotácie z 21. novembra 2013 a zmluvu o budúcej kúpnej zmluve z 10. mája 2016. Oba kontrakty mali byť podľa členov vlády v priebehu času dopĺňané mnohými dodatkami.
Plnenie zmlúv nie je možné
„Po vykonaní hĺbkového auditu, ktorý bol svojím rozsahom bezprecedentný, navrhol som dnes vláde nasledovný spôsob. Zmluva o poskytnutí dotácií z roku 2013 je podľa nášho právneho názoru absolútne neplatná od počiatku a nevyvoláva žiadne právne následky,“ povedal podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý, ktorý bol zároveň zodpovedný za prípravu analýzy.
„Zmluva o budúcej zmluve z roku 2016 je rovnako absolútne neplatná a nevyvoláva žiadne právne účinky. Ani na základe jednej zmluvy nie je možné poskytnúť plnenie,“ doplnil.
„Stretneme sa s právnikmi a potom sa k tomu vyjadrím. Ale v prvom rade, boli sme ôsmy najlepší štadión na svete, druhý najlacnejší, lacnejší bol len na Filipínach. Druhá vec, bolo uznesenie vlády a ministerstva a rozhodnutie Európskej komisie. Komisii sme boli vysvetľovať rok a pol každý detail zmluvy. Je smutné, keď závisť prerastie nenávisť a to je nepekné v dnešnej spoločnosti, že ide o umelé vdýchavanie a naschvál robenie zla," reaguje pre HN Kmotrík starší.
Cena sa zvýšila
Holý a spol. sa podľa svojich slov domnievajú, že celý spor môže mať aj trestnoprávnu dohru. „Aj preto som dnes odporučil vláde podať trestné oznámenie v tejto súvislosti, pretože máme odôvodnené podozrenie, že v tomto projekte mohlo dôjsť k naplneniu znakov niektorých skutkových podstát trestných činov,“ doplnil ešte Holý.
Konkrétne má ísť o prečiny porušovania povinností pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, ako aj zneužívanie právomocí verejného činiteľa.
Národný futbalový štadión sa začal stavať v septembri 2016 a dodatkom v rovnakom roku sa stanovila maximálna kúpna cena na 75,2 milióna eur. Už v priebehu roka 2018 sa však v posledných fázach výstavby začalo hovoriť o zvýšení nákladov. Vláda Petra Pellegriniho koncom januára 2020 odsúhlasila dodatok k zmluve o budúcej kúpnej zmluve na futbalový štadión. Podľa dodatku sa cena zvýšila na 98,447 milióna eur.
Vo februári potom už bývalá ministerka školstva Martina Lubyová povedala, že dodatočné náklady na zhotovenie štadióna vychádzali najmä zo zabezpečenia požadovaných štandardov Európskej futbalovej únie UEFA, bezpečnosti v priestoroch na štadióne a jeho okolí a tiež dopravných riešení vo verejnom záujme, ktoré požadovala pre kolaudáciu bratislavská mestská časť Nové Mesto.
Ministerka tiež zdôraznila, že dodatočné náklady a ich oprávnenosť verifikovala známa audítorská spoločnosť KPMG. Za oprávnené dodatočné náklady sa pritom ohodnotili iba tie, ktoré nesúviseli s predlžovaním výstavby či nárastom cien materiálu.
Prvý ostrý štart na novom Tehelnom poli sa odohral 3. marca 2019 v rámci 21. kola fortunaligovej sezóny ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.