TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Pellegrini vyzval prezidentku,aby nepodpísala novelu zákona o prokuratúre

16.07.2020, 12:11
Autor:
TASRTASR
Peter Pellegrini chce, aby prezidentka zvážila nepodpísanie novely zákona o prokuratúre a vrátila ho na prerokovanie do parlamentu.

Podpredseda Národnej rady Peter Pellegrini (nezaradený) vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby zvážila nepodpísanie novely zákona o prokuratúre a vrátila ho na prerokovanie do parlamentu aj so svojimi pripomienkami. Informoval o tom na štvrtkovej tlačovej konferencii.

"Myslím si, že aj ona sama má k tomu svoj odborný postoj. Ale v tomto prípade už nik iný nemôže zabrániť tejto snahe politikov, ovládnuť všetky silové a iné zložky v štáte, ako pani prezidentka," uviedol Pellegrini.

Poslanec Matúš Šutaj Eštok (nezaradený) podotkol, že vládna koalícia odmietala všetky výhrady odbornej verejnosti. Hovorí, že prijatím novely zavŕšila proces politizovania generálnej prokuratúry a cez pozmeňujúci návrh, tzv. prílepok, aj špeciálnej prokuratúry

Tvrdí, že poslanci okolo Pellegriniho chceli odstrániť účelovosť novely tým, že navrhovali, aby sa generálnym prokurátorom mohol stať len úplne bezúhonný človek. Odstrániť chceli aj vágne ustanovenie o odvolávaní generálneho a špeciálneho prokurátora.

Koalícia však odmietla v pléne ich predložené návrhy na zmeny.

Plénum v stredu schválilo novelu zákona o prokuratúre. Rozšíriť sa má okruh uchádzačov na funkciu generálneho i špeciálneho prokurátora. Na obe funkcie by už nemusel kandidovať len prokurátor. Rozšíriť by sa mal tiež okruh osôb a inštitúcií, ktoré kandidátov navrhujú. Schválená legislatíva tiež upravuje dôvody na odvolanie špeciálneho i generálneho prokurátora.

Vládna strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje schválenie novely zákona o prokuratúre za zásadnú udalosť na ceste k vymožiteľnosti práva a spravodlivému Slovensku.

01 - Modified: 2023-03-03 09:46:04 - Feat.: - Title: Prezidentka poverila riadením ministerstva zdravotníctva Eduarda Hegera 02 - Modified: 2023-03-02 15:40:16 - Feat.: - Title: Šéfka Európskej prokuratúry má úmysel vyšetrovať aj porušovanie sankcií Európskej únie voči Rusku 03 - Modified: 2023-03-02 14:47:04 - Feat.: - Title: Pellegrini rokoval so Scholzom o nemeckej ekonomike a konflikte na Ukrajine 04 - Modified: 2023-02-22 20:30:22 - Feat.: - Title: Lídri krajín B9 sú pri pomoci Ukrajine ďalej jednotní a odhodlaní, tvrdí Čaputová po stretnutí s Bidenom 05 - Modified: 2023-02-21 15:53:38 - Feat.: - Title: Vražda novinára spustila výrazný spoločenský a politický pohyb, vyjadril sa Pellegrini
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
24. marec 2023 13:22