TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

SNS chce referendum o predčasných voľbách, prípravou poverila Danka

29.07.2020, 16:19
Autor:
TASRTASR
V súvislosti s iniciatívou hovorí SNS o previerke svojej dôveryhodnosti u občanov.

Mimoparlamentná SNS chce iniciovať referendum za predčasné voľby do Národnej rady v roku 2021.

Argumentuje nekompetentnosťou a morálnymi zlyhaniami zvolených zástupcov občanov pri riešení zásadných ekonomických a spoločenských problémov.

​Strana informovala, že na spustení zberu podpisov pod petíciu za vyhlásenie referenda sa v stredu uznieslo jej predsedníctvo.

"Previerka dôveryhodnosti"

Koordináciou a prípravou poverilo predsedu SNS Andreja Danka.

"Hlavnými dôvodmi iniciatívy sú znižovanie kvality života občanov Slovenska, enormné zvyšovanie zadlženosti štátu, neodborné riadenie štátu, odoberanie sociálnych výhod občanom, neochota rokovať so zástupcami miest a obcí, zamestnancov a zamestnávateľov, ako aj neúspešné odvolávanie predsedu vlády opozičnými stranami Smer-SD a Hlas-sociálna demokracia, ktoré medzi zvolenými poslancami Národnej rady nenašlo dostatočnú podporu," uviedla SNS.

Podotkla, že iniciatívu pripravuje v spolupráci s ústavnými právnikmi, aby bola položená otázka v súlade s Ústavou.

V súvislosti s iniciatívou hovorí o previerke svojej dôveryhodnosti u občanov. Iniciatívu označila za dôkaz, že aj po neúspešných voľbách vie pre ľudí hľadať riešenia, spájať a zjednocovať národné sily.

Referendum plánuje aj KDH

Prípravu referenda plánuje aj expredseda mimoparlamentného KDH Alojz Hlina. Obsahovať by mohlo otázku týkajúcu sa vzdelania ústavných činiteľov.

Pýtať sa chce, či sú občania za to, "aby vo funkcii premiéra a predsedu Národnej rady nemohli byť politici, ktorí nadobudli svoj vysokoškolský titul pochybným či dokonca podvodným spôsobom".

V archíve HNtelevízie si môžete pozrieť predvolebný rozhovor so šéfom SNS Andrejom Dankom za januára tohto roka:

01 - Modified: 2022-08-01 11:57:13 - Feat.: - Title: Ak ich stihnú vyzbierať, referendum by mohlo byť spolu s jesennými voľbami. Smeru chýba 30-tisíc podpisov 02 - Modified: 2022-08-01 11:16:47 - Feat.: - Title: Rusi vraždia podľa zoznamov, likvidujú národnú identitu. Chcú zničiť Ukrajinu ako štát, tvrdí expert 03 - Modified: 2022-07-31 11:37:56 - Feat.: - Title: Návrat expremiéra s politickou stranou? Len fámy Smeru, reaguje Krúpa na "odobrenie" predčasných volieb 04 - Modified: 2022-07-27 14:31:38 - Feat.: - Title: Koaličná kríza: Kompromis ani väčšina sa nečrtá. Silnejú debaty o predčasných voľbách 05 - Modified: 2022-07-26 12:52:31 - Feat.: - Title: Prípravy na referendum v plnom prúde. Rusko vysiela do Záporožia odborníkov na PR a politických stratégov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. august 2022 02:21