Presne pred stotridsiatimi rokmi sa uskutočnila prvá poprava na elektrickom kresle. V newyorskom väzení Auburn popravili vraha Williama Kemmlera. Ten zavraždil svoju manželku po hádke v Buffale v štáte New York. Poprava prúdom však bola novinka aj pre amerických katov. Tí si to deň pred plánovanou popravou úspešne vyskúšali na koňovi.
Kemmlerova poprava však neprebehla rovnako hladko. Na elektrickom kresle najprv použili tisíc voltov, Kemmlerovo telo sa zmietalo v kŕčoch a súdny lekár ho vyhlásil za mŕtveho. O chvíľu neskôr si však jeden z dozorcov všimol, že Kemmler stále dýcha. Kat prikázal do vraha pustiť dvojnásobnú dávku prúdu – pre istotu. Tentoraz usvedčeného vraha uškvarili až príliš. V miestnosti páchlo spálené mäso a mnohým divákom prišlo zle.
Odvtedy sa doba posunula a postupy pri vykonávaní trestu smrti sa zmenili. Napriek tomu, že elektrické kreslo ako v americkom prípade sa v našich podmienkach nikdy nepoužilo, popravy fungovali v Československu až do konca osemdesiatych rokov. Konsenzus v Európe je však jasný – trest smrti už nie je možnosťou ani pri najhorších vrahoch. Relevantná debata o tejto forme trestu sa u nás viedla naposledy začiatkom deväťdesiatych rokov. Sem-tam sa však táto myšlienka objavuje vo voleb...
Zostáva vám 85% na dočítanie.