Slovensko zatiaľ nemá záujem o vakcíny na nový druh koronavírusu z Ruska.
Ako vysvetlil Pavol Jarčuška, prezident Slovenskej spoločnosti infektológov a pracovník Kliniky infektológie a cestovnej medicíny v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach, ruská vakcína zatiaľ nespĺňa niekoľko kritérií.
Vakcína s názvom Sputnik V bola registrovaná 11. augusta.
"Vakcína až takým prekvapením nebola. Je to štandardná adenovírusová vakcína, do značnej miery podobná tej vakcíne, ktorú vyvíja konzorcium okolo Oxfordskej univerzity a firmy AstraZeneca. Je to ale menej štandardný postup. K tomu, aby sme my žiadali vakcínu, alebo sa o ňu uchádzali, musí mať buď podmienečnú autorizáciu, alebo registráciu v Európskej liekovej agentúre alebo plnú registráciu. Alebo musí byť ukončená tretia fáza klinického skúšania a musí byť dovezená na mimoriadny dovoz," konštatoval Jarčuška s tým, že táto ruská vakcína nespĺňa ani jedno z týchto troch kritérií.
Slovensko vyjednáva s Komisiou
Podľa Jarčušku môže ísť o rovnako dobrú vakcínu, aké sú od západoeurópskych výrobcov. V podstate má ukončenú len druhú fázu klinického skúšania. Do 1. januára 2021 má slúžiť len pre strategické úlohy Ruska.
Očkovaní majú byť lekári, vojaci, policajti a vybrané skupiny geriatrických pacientov. "V podstate to nahradí tretiu fázu klinického skúšania, ktorá sa štandardne robí pre potreby Európskej liekovej agentúry alebo Americkej liekovej agentúry," doplnil.
V súčasnosti Slovensko vyjednáva o vakcínach s Európskou komisiou.
"Všetci zásadní výrobcovia nám predstavili údaje o vakcínach, ktoré hovoria o tom, ako sa realizujú klinické štúdie, ako sa bude vakcína vyrábať, distribuovať," uviedol Jarčuška s tým, že Slovensko zatiaľ pozorne počúva, podobne ako ostatné krajiny Európskej únie, aby sa vedelo v pravý čas správne rozhodnúť.
Rusi odmietajú pochybnosti
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) reagovala zdržanlivo na utorkové oznámenie Ruska o zaregistrovaní prvej vakcíny proti novému druhu koronavírusu na svete.
WHO uviedla, že zatiaľ len rokuje s ruskými orgánmi o možnom predbežnom schválení novej očkovacej látky, ktorej klinické testovanie nie je ešte ukončené.
Ruskí predstavitelia pochybnosti ohľadne novej ruskej vakcíny odmietli a označili ich za koordinované a dôkladne pripravené mediálne útoky zamerané na diskreditáciu Ruskej federácie.
Preteky o vakcínu
Vývoj a testovanie nových vakcín trvá zvyčajne niekoľko rokov. Krajiny po celom svete sa však pokúšajú o vyvinutie očkovacích látok voči novému druhu koronavírusu v zrýchlenom režime.
Spojené štáty a EÚ tvrdia, že ich vlastné vakcíny by mohli byť k dispozícii do konca tohto roka.