Začiatok referendovej iniciatívy, avizovanej opozíciou, je otázkou týždňa či dvoch. Skonštatoval to poslanec Národnej rady z mimoparlamentného Hlasu-SD Erik Tomáš v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.
Referendum s rôznymi otázkami
V referende sa chce opozícia pýtať na zmeny ústavy v súvislosti so skrátením volebného obdobia parlamentu, obrannú dohodu s USA a na sociálne otázky.
Tomáš považuje za potrebné umožniť referendum o predčasných voľbách, aby mohli poslanci dôstojne skrátiť svoje volebné obdobie. Poukázal pritom na situáciu v súčasnej koalícii.
Tomáš: Sme vo finále
"Sme v úzkej komunikácii s Konfederáciou odborových zväzov a už to máme vo finále," uviedol Tomáš.
Okruh tém pre sociálne otázky v referende sa podľa jeho slov zúžil na tri - dôchodkový strop, stanovenie minimálnej mzdy a príplatky za prácu počas noci a víkendov.
"Vy, vládna koalícia máte strach z výsledku referenda, pozrite sa, aká vysoká miera nedôvery voči vám je," povedal poslancovi za OĽANO Györgyovi Gyimesimu a kritizoval odmietnutie zmien ústavy predložených do národnej rady.
Gyimesi by doprial opozícii fiasko v podobe neúspešného referenda o predčasných voľbách.
"Avšak takáto dohoda v koalícii nebola, preto sme hlasovali tak, ako sme hlasovali," dodal na margo odmietnutých zmien ústavy v parlamente. Pripomenul i výroky expremiéra Roberta Fica, že sa politika robí v parlamente a nie na ulici.
Poslanci sa venovali aj odvolávaniu ministra vnútra Romana Mikulca. Gyimesi podčiarkol, že minister nikam neodchádza.
Odmieta slová opozície, hovorí o vytrhávaní z kontextu aj v súvislosti s odposluchmi vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, ktorí čelia obvineniu z marenia vyšetrovania.
Priznal, že ich slová neboli slušné a možno by mali byť disciplinárne potrestaní. Tomáš skonštatoval, že ak koalícia i minister vedia, či ide o vytrhávanie z kontextu, tak musia mať k dispozícii celé odposluchy. Mikulec teda podľa neho musel o všetkom vedieť a mal by vyvodiť zodpovednosť.