Koncom minulého roka povedal premiér Eduard Heger, že hlavné slovo v pandemických opatreniach má minister zdravotníctva. Platí to?
V tejto chvíli áno.
To znamená, že ste iniciovali aj blížiace sa uvoľňovanie opatrení?
Navrhlo to konzílium. Myslím si, že máme dostatok dát a veľmi dobrý spôsob ich monitorovania. Toto rozhodnutie bolo navrhované už pred dvoma týždňami, ale čakalo sa na vhodný moment.
Je dôvodom načasovania aj fakt, že aktuálne oscilujeme okolo vrchola tejto vlny?
Teraz sme na vrchole, ešte možno päť až desať dní môžeme očakávať nárasty v nemocniciach. A potom by mali všetky ukazovatele veľmi rýchlo klesať. Preto príde uvoľňovanie na konci mesiaca, aby sme prichádzajúcu vlnu v nemocniciach zvládli.
Ukončujete teda nateraz pandémiu?
Bolo by to veľmi odvážne tvrdenie. Minimálne sa snažíme, aby sa život vrátil do normálu v čo najväčšej miere, a to tak, aby sme neohrozili rizikové skupiny. Tu ide najmä o starších ľudí, ktorí nie sú zaočkovaní.
V rámci opatrení sa končia aj všetky režimy, teda OP+, OP a OTP. Prečo?
Súvisí to s vysokou infekčnosťou variantu omikron. Teda za veľmi krátky čas sa väčšina populácie s variantom buď stretla, alebo je zaočkovaná. Aj vakcinovaní ho síce môžu šíriť, ale nie tak masívne a často bez príznakov. Preto sme zistili, že je už zbytočné rozdeľovať ľudí na rôzne skupiny.
V prípade nemocníc ste hovorili o hrozbe až piatich tisícok pacientov s covidom. Aktuálne sme v polovici tohto čísla. Je stále v hre spomínaný najrizikovejší scenár?
Nerád by som hovoril o tom, či to bude päť- alebo štyritisíc. Tento optimistický variant sa možno naplní a možno nie. Čo ma v poslednom čase teší, je, že sa kontinuálne držíme na rovnakej úrovni alebo mierne klesá počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. Títo vyžadujú najviac starostlivosti a personálu, ktorý potrebujeme aj pri iných zákrokoch. V aktuálnej situácii nemocnice môžu fungovať takmer v normálnom režime.
Štyri- alebo päťtisíc je teda optimistická možnosť?
Tento model vychádzal z odhadov, ktoré boli ešte pred omikronom. Verím, že do päťtisíc nevystúpame.
Aktuálne máme 300 denných príjmov do nemocníc, pôvodne sa hovorilo až o 750 pacientoch. Prekvapuje vás to?
Prekvapuje, ale skôr pozitívne. Môže sa to však ešte zvyšovať, lebo vrchol prípadov, ktorý práve prekonávame, sa môže na situácii v nemocniciach prejaviť zhruba o týždeň. K nejakým nárastom teda môže dôjsť. Zároveň majú pacienti ľahší priebeh ochorenia a vyžadujú kratší čas hospitalizácie, priemerne len tri dni.
Uvoľňujeme opatrenia v čase, keď je Slovensko s polovicou populácie zaočkovanej aspoň dvoma dávkami na tom horšie ako napríklad Dáni, ktorí tiež rušia zákazy. Nie je to riziko?
Riziká sa vyhodnocujú, ale veľká väčšina populácie sa s týmto variantom už stretla. To znamená, že už máme určitú mieru ochrany. Ani klinický priebeh infekcie nie je taký nebezpečný. Veľká väčšina ľudí sa vylieči v domácom prostredí a stavy sa nekomplikujú tak, aby...
Zostáva vám 85% na dočítanie.