web stránka univerzity
StoryEditor

Vysoké školy sú na nový akademický rok pripravené, tvrdia rektori

09.09.2020, 19:19
Autor:
TASRTASR
Univerzity sú pripravené uskutočniť výučbu prezenčnou metódou, ktorá v prípade potreby plynulo prejde do online prostredia.

Členovia Slovenskej rektorskej konferencie deklarujú pripravenosť slovenských vysokých škôl a univerzít na nový akademický rok 2020/2021, ako aj dodržiavanie hygienických a bezpečnostných opatrení v záujme ochrany študentov a zamestnancov.

V stredu počas zasadnutia SRK na Akadémii Policajného zboru v Bratislave to uviedlo 26 rektorov vysokých škôl a univerzít, informovala o tom referentka pre komunikáciu s médiami SRK Ľubica Benková.

Napriek zložitým podmienkam sú vysoké školy organizačne pripravené aj na príchod zahraničných študentov.

Členovia SRK uviedli, že univerzity sú pripravené uskutočniť výučbu prezenčnou metódou, ktorá v prípade potreby plynulo prejde do online prostredia, alebo, ako už deklarovali na začiatku akademického roka, využijú kombinovanú metódu prezenčnej a dištančnej výučby v závislosti od charakteru štúdia.

Zasadnutia sa zúčastnil aj minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) a predseda výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) Robert Redhammer.

Rektori uvítali informáciu ministra školstva, že na základe výsledkov rokovaní s ministerstvom financií budú prostriedky na kompenzáciu výdavkov univerzít na nákup dezinfekčných prostriedkov a osobných ochranných pracovných pomôcok, v súvislosti so zaistením bezpečnosti a ochrany zdravia študentov a zamestnancov, poskytnuté vysokým školám v priebehu nasledujúcich týždňov.

V ďalšom bode programu sa SRK zaoberala návrhom metodiky vyhodnocovania akreditačných štandardov a postupmi jej aplikácie v podmienkach jednotlivých univerzít a vysokých škôl. Redhammer prezentoval zámery agentúry a diskutoval s rektormi o predloženom návrhu.

Informoval, že v štádiu prípravy sú ešte ďalšie materiály upravujúce podmienky akreditačného procesu. "Navrhovaná metodika rešpektuje princípy autonómie akademického prostredia, transparentnosti, integrity, kompetentnosti a rôznorodosti," uviedol prezident SRK Rudolf Kropil v diskusii so zástupcami SAAVŠ.

Dodal, že "zmeny v hodnotení vysokých škôl si vyžadujú aktívny prístup, odvahu, spoluprácu a ochotu zmeniť súčasný stav."

01 - Modified: 2023-09-18 12:00:00 - Feat.: - Title: 25-ročný človek, ktorý sa po škole nevráti na Slovensko, stojí štát viac ako 2 a pol milióna eur, hovorí predsedníčka študentskej rady 02 - Modified: 2023-09-08 12:27:36 - Feat.: - Title: Vysoké školy zápasia so zlým technickým stavom internátov, upozorňuje Najvyšší kontrolný úrad 03 - Modified: 2023-09-08 12:20:24 - Feat.: - Title: Stav slovenských internátov už kritizujú aj úrady. Školy na opravy kašlú, plesne a zatečené steny sú bežná prax 04 - Modified: 2023-09-06 14:23:12 - Feat.: - Title: Pandémia ešte mieša karty v ubytovaní 05 - Modified: 2023-08-24 12:57:14 - Feat.: - Title: Minister školstva avizuje štipendiá pre študentov aj opatrenia na rozvoj vysokých škôl
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
27. september 2023 16:13