StoryEditor

Čínska firma získala osobné údaje dvoch miliónov ľudí, sú medzi nimi aj známi Slováci

17.09.2020, 21:53
Autor:
mahomahoTASRTASR
Celkovo má byť v databáze čínskej spoločnosti 344 Slovákov.

Čínska spoločnosť Zhenhua Data so sídlom v meste Šen-čen, napojená na armádu a vládnu komunistickú stranu, získala osobné údaje najmenej 2,4 milióna zahraničných občanov - vrátane premiérov Austrálie a Británie. V pondelok o tom informovala agentúra DPA s odvolaním sa na austrálske médiá.

Spoločnosť mala zbierať údaje aj o slovenských občanoch. Sú medzi nimi napríklad ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, poslanec Smeru Juraj Blanár, tenistka Dominika Cibulková či Mikuláš Vareha. 

Celkovo má byť v databáze čínskej spoločnosti 344 Slovákov. Informuje o tom Denník N, podľa ktorého firma o Slovákoch nezbierala citlivé informácie. Malo ísť o údaje, ktoré sú bežne dostupné na internete a sociálnych sieťach,

Na zozname je aj austrálsky premiér

Prípad vzbudil rozruch pred pár dňami najmä v Austrálii, kde mali uniknúť aj citlivejšie informácie.

Sú medzi nimi napríklad bankové údaje, pracovné ponuky a psychologické posudky, ktoré boli získané z utajených dokumentov, píšu noviny Australian Financial Review a stanica ABC.

Najprominentnejším Austrálčanom na zozname je predseda vlády Scott Morrison. Podľa ABC je 656 Austrálčanov z 35 558 občanov, ktorých informácie sú v databáze obsiahnuté, označených za "osoby osobitného záujmu" alebo politikov, ktorí by mohli hrať určitú rolu v korupčných škandáloch a byť preto vydierateľní.

Informácie na Johnsona

Databáza má tiež obsahovať informácie na britského premiéra Borisa Johnsona, ako aj viacerých členov kráľovskej rodiny, duchovných vodcov a vojenských dôstojníkov, píše britský denník Daily Telegraph.

Ten zároveň informuje, že spoločnosť získala osobné informácie najmenej 40-tisíc ďalších občanov z Británie, ako aj státisícov ľudí zo Spojených štátov, Kanady, Indie a Japonska.

Utajené spisy ako prvý získal americký akademik Chris Balding počas svojho pôsobenia na Pekinskej univerzite. V roku 2018 však z Číny utiekol z obáv o svoju bezpečnosť, približuje DPA.

Zameriavajú sa na hybridné firmy

Z článkov austrálskych aj britských médií vyplýva, že prácu firmy využíva najmä čínske ministerstvo štátnej bezpečnosti, ktoré funguje ako inštitút spravodajskej služby.

Spoločnosť sa podľa spomínaných médií zameriava na vedenie hybridných vojen, najmä prostredníctvom psychologickej manipulácie verejnej mienky, a to primárne na sociálnych sieťach.

Spoločnosť Zhenhua Data sa bezprostredne po úniku svojej datábazy ku kauze nevyjadrila a od prebratia témy médiami nie je ich oficiálna webstránka dostupná.

01 - Modified: 2024-04-19 20:08:10 - Feat.: - Title: Čínska automobilka Chery plánuje zamestnať v španielskom závode 1250 ľudí 02 - Modified: 2024-04-19 16:47:38 - Feat.: - Title: Čína má v armáde nový útvar, cieľom je posilniť jej schopnosť bojovať a vyhrávať 03 - Modified: 2024-04-19 11:31:18 - Feat.: - Title: Fico sa obracia na Čínu. Chce tam získať zdroje na dva veľké dopravné projekty 04 - Modified: 2024-04-19 09:24:29 - Feat.: - Title: Omán odsudzuje útoky na Irán, Čína nesúhlasí so stupňovaním napätia 05 - Modified: 2024-04-19 10:45:00 - Feat.: - Title: Trump chce obmedziť dovoz a vyššie mzdy, Bidenove heslo je investovať doma
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
20. apríl 2024 02:49