Vymenovali vás za zástupcu Slovenska pred Európskou prokuratúrou. Čo vás čaká v najbližšom období?
Je pre mňa veľká česť byť zástupcom Slovenska pred Európskou prokuratúrou. Začiatky takejto inštitúcie nebudú jednoduché. Musíme sa vyrovnať s jej vznikom a položiť jej reálne základy. Dali nám kompetencie a právomoci, ale bude na nás dať im reálny obsah. Od začiatku musíme fungovať na sto percent. Kým začneme v novembri fungovať, musíme nastaviť základné pravidlá. Zatiaľ máme sídlo v Luxemburgu a 22 kolegov.
Prečo iba 22 prokurátorov, keď Úniu tvorí 27 štátov?
Do projektu sa zatiaľ zapojilo 22 štátov EÚ. Nepristúpilo päť štátov, Poľsko, Maďarsko, Švédsko, Dánsko a Írsko. Rozhodnutie o nezapojení bolo skôr politické rozhodnutie vlád ako odborné stanovisko. Situácia sa však môže rýchlo zmeniť, napríklad sa očakáva, že čoskoro by malo oznámiť svoje zapojenie do činnosti Európskej prokuratúryŠvédsko.
Ktoré kompetencie na seba preberie Európska prokuratúra?
Bude úplne novým orgánom EÚ zodpovedným za vyšetrovanie a trestné stíhanie vo všetkých trestných veciach týkajúcich sa zneužitia prostriedkov Únie vrátane súvisiacich trestných činov ako korupcia alebo pranie špinavých peňazí. Každý štát má pridelených národných delegovaných prokurátorov. Slovensko ich má päť. Tí budú vykonávať priamo dozor v prípravnom konaní a zastupovať obžalobu pred súdom. Mojou úlohou je vykonávať dohľad nad ich činnosťou.
Rozoberme si to na drobné.
Ak niekto odhalí zneužívanie prostriedkov Európskej únie a podá trestné oznámenie na Slovensku, toto oznámenie nám národné orgány budú povinné ihneď postúpiť. Aby Európska prokuratúra vedela, že sa podalo také trestné oznámenie, a rozhodla, či patrí do jej pôsobnosti. Tá ho postúpi delegovaným prok...
Zostáva vám 85% na dočítanie.