Čomu pripisujete rekordné nárasty prípadov v posledných dňoch?
Reťazeniu rizikových podujatí za posledných šesť týždňov, ako je začiatok športových líg, nahromadenie svadieb a osláv odložených z prvej vlny, nastúp dovolenkárov priamo do práce a detí priamo do škôl, otvorenie internátov a otvorenie semestra na fakultách a tak ďalej.
Ak nie je medzi rizikovými udalosťami dostatočný rozostup, reťazenie vedie k zmene typu druhej vlny na takzvaný druhý typ, ktorý je horší ako prvotná epidémia. K tomu sa pridružila určitá bezstarostnosť a následná nedbanlivosť, pretože prvú vlnu sme dobre zvládli, pomýlila nás aj nízka mortalita.
Ako jeden z kľúčových ukazovateľov, ako má daná krajina nákazu pod kontrolou, sa uvádza pomer pozitívnych testov k celkovému počtu vykonaných. Môžete vysvetliť, čo v realite tento údaj odzrkadľuje?
Čim viac, plus čím adresnejšie sa logicky testuje, tým viac môžu niektoré indikátory stúpať. Podstatné je, aby počty pozitívnych neboli nasledované počtom klinicky chorých, či mortalitou, k čomu sa žiaľ začíname posúvať tým horším smerom. Nová vec je, že sa zvýšil počet hospitalizácií aj v nižších vekových skupinách a že pribúda nakazených a chorých zdravotníkov, čo vyraďuje časti nemocníc z prevádzky a je to nebezpečný trend.
Na Slovensku v posledných dňoch tento údaj stúpa. Kým začiatkom septembra bol pod siedmimi percentami, vo štvrtok už dosiahol 7,56 percenta. Znamená to, že sa nám koronavírus vymyká spod kontroly? Že hygienci prestávajú stíhať dohľadávať kontakty nakazených?
Nárast počtu testovaných vďaka novým odberným miestam,...
Zostáva vám 85% na dočítanie.