StoryEditor

Poslanci schválili novelu o hazarde. Obciam uvoľnili ruky na jeho zákaz

29.09.2020, 11:58
Autor:
TASRTASR
Novela zákona umožňuje zakázať herne vo väčšej vzdialenosti od škôl, než tomu bolo doposiaľ.

Obce budú môcť na svojom území zakázať hazardné hry aj bez potreby petície občanov. Vyplýva to z novely zákona o hazardných hrách, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady.

Doteraz muselo petíciu podporiť najmenej 30 percent obyvateľov obce, respektíve 15 percent občanov v prípade Bratislavy a Košíc. Podmienka petície na prijatie všeobecne záväzného nariadenia zakazujúceho hazardné hry bola podľa predkladateľov návrhu nadbytočná.

Argumentovali tiež, že právne poriadky členských štátov EÚ nepodmieňujú zákaz hazardu predložením petície obyvateľov obce.

Ďalej od škôl

Novou legislatívou sa zároveň zakazuje umiestňovanie herní na vodorovnú vzdialenosť menej ako 500 metrov od školy, školského zariadenia, zariadenia sociálnych služieb, zariadenia pre liečbu nelátkových závislostí a ubytovne mládeže, ak to stanoví obec všeobecným záväzným zariadením.

Doteraz to bolo 200 metrov pochôdzkovou vzdialenosťou. Namiesto doterajšieho zákazu umiestňovania herní v zariadeniach sociálnych služieb pre deti a mládež a v blízkosti týchto zariadení sa majú tieto zákazy vzťahovať na všetky zariadenia sociálnych služieb bez výnimky.

Zakázať sa má tiež hranie kurzových stávok pre hráčov registrovaných v registri vylúčených osôb. Zákaz sa bude vzťahovať na hráčov hrajúcich v prevádzkach s kurzovými stávkami, ako aj na hráčov hrajúcich na samoobslužných stávkových termináloch.

Viac kompetencií pre kontrolórov

Vzhľadom na to, že často dochádza k účelovému zabráneniu odobratia dokladov či iných zariadení a systémov, najmä tzv. kvízomatov technickými prekážkami, rozšíri sa po novom spôsob odobratia týchto zariadení aj umožnením prekonania prekážky.

Posilniť sa tým má kompetencia zamestnancov Úradu pre reguláciu hazardných hier pri výkone dozoru a zvýši sa efektivita výkonu ich činnosti.

Zároveň má legislatíva umožniť pri výkone dozoru uzavrieť kasíno, herňu, prevádzku alebo iný priestor, v ktorom sa prevádzkujú hazardné hry, ak je podozrenie, že sa hazardné hry prevádzkujú v rozpore s týmto zákonom a ak sa technické zariadenia, prostredníctvom ktorých sa prevádzkujú hazardné hry, nedajú zaistiť.

Po novom bude možné odvolať generálneho riaditeľa Úradu pre reguláciu hazardných hier, ako aj člena rady úradu aj bez uvedenia dôvodu.

Nová legislatíva má byť účinná od 1. novembra 2020.

Obce majú mať voľné ruky

Poslanec a primátor Nitry Marek Hattas (Za ľudí) pripomenul, že v posledných rokoch bol problém získať viac ako 30 percent podpisov občanov.

Na utorkovej tlačovej konferencii po schválení zákona uviedol, že poslanci sú volení zástupcovia miest a obcí, preto majú v zakazovaní maximálnu legitimitu.

Niektoré štúdie podľa šéfky poslaneckého klubu Za ľudí Jany Žitňanskej hovoria o tom, že štát po tom, čo získa prostriedky z hazardu, musí vynaložiť na pokrytie jeho negatívnych javov šesťnásobok týchto prostriedkov.

01 - Modified: 2022-06-12 22:00:00 - Feat.: - Title: Každý víkend je tu veľká šanca vyhrať 02 - Modified: 2022-05-17 15:11:23 - Feat.: - Title: Čaputová odsúhlasila odklad odvodov pre prevádzkovateľov hazardných hier 03 - Modified: 2022-05-17 11:11:56 - Feat.: - Title: Zistenie HN: Matovič zvažuje novú 6-percentnú daň z obratu pre hazard. Biznis varuje pred dosahmi 04 - Modified: 2022-05-06 08:26:30 - Feat.: - Title: Nové pravidlá pri nehode: Čo novela zmení pre slovenských vodičov? 05 - Modified: 2022-05-04 18:31:54 - Feat.: - Title: Hlasovanie parlamentu o vydaní Fica do väzby
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. august 2022 04:10