Vstupom do do Európskej únie sa Slovensko zaviazalo vzdať sa časti právnej suverenity a podriadiť sa európskemu právu. Patríme aj do Rady Európy. Platia pre nás preto jej dohovory a vzťahuje sa na nás i jurisdikcia Európskeho súdu pre ľudské práva. Medzinárodné záväzky musíme brať do úvahy aj pri nastavení vnútroštátneho práva na umelé prerušenie tehotenstva. Štát by aj pri úplnom zákaze potratov nesmel ženám brániť podstúpiť zákrok v zahraničí, ani ich zaň trestať. Slovensko by malo zabezpečiť aj ochranu práv žien na európskej úrovni. Podstatné pritom je, že ak štát interrupcie pripustí, nesmie ich skutočný výkon nepriamo znemožňovať rôznymi vyhláškami a administratívou.
Priestor na voľnú úvahuJuraj Medvec
V rámci európskeho práva majú pri interrupciách štáty možnosť voľnej úvahy a samy sa môžu rozhodnúť, aký postoj k umelému prerušeniu tehotenstva zvolia. Musia však dodržať isté kritériá.
„Otázka umelého prerušenia tehotenstva patrí do výlučnej kompetencie členských štátov,“ potvrdzuje predseda Súdnej rady a expert na ústavné právo Ján Mazák. „Aj veľmi prísna vnútroštátna úprava, ktorá by sama osebe mala byť nenapadnuteľná, musí rešpek...
Zostáva vám 85% na dočítanie.