StoryEditor

Šéf Dôvery pre HN: Zdravotníctvo riadia bez debaty

01.12.2020, 23:00
Ak kroky štátu budú pokračovať, z pohľadu pacienta bude zabezpečenie starostlivosti horšie, povedal pre HN generálny riaditeľ poisťovne Dôvera Martin Kultan.

Analytik INEKO Dušan Zachar sa obáva, že dofinancovaním štátnej VšZP sa Slovensko nebezpečne priblíži k naplneniu sna niektorých vládnych politikov o vyhladovaní súkromných poisťovní, ktoré by mali byť motivované odísť z trhu. Zdieľate tieto jeho pocity?
Je na tom kus pravdy. Vzťah ministerstva zdravotníctva k zmenám v zdravotnom poistení je v prvom rade plný chaosu. Človek nevie, čo má očakávať. Je tam cítiť jednu vec. Ministerstvo ako keby chcelo centrálne riadiť zdravotníctvo. Rozhodovať, čo bude kde potrebné, rozhodovať príkazmi podobne, ako to bolo v plánovanej ekonomike pred 50 rokmi. Už vieme, aký to má následok: nedostatky, problémy, videli sme, ako to bolo za komunizmu, keď sa čakalo na všetko, od toaletného papiera až po bicykel. Obávam sa, že je tu evidentná snaha autokraticky a centralizovane riadiť celý sektor. Súčasťou je aj neláska voči všetkému, čo nie je štátne. Považujem to za veľmi nebezpečný trend.


Jedným z argumentov, prečo je potrebné Všeobecnej zdravotnej poisťovni poslať peniaze, je aj koronavírus. Ten však zasiahol všetkých. Máte vaše zvýšené náklady alebo znížené výnosy vyčíslené?
Koronavírus zasiahol ekonomiku, vidieť to už na takom parametri, ako sú PN a OČR. Oproti minulému roku to pre zdravotnú poisťovňu Dôvera momentálne znamená výpadok na poistnom 23 miliónov eur. To je obrovské číslo a do konca roka to bude 25 až 30 miliónov eur. Okrem toho ani mzdy nerástli až tak, ako by to bolo za normálnych okolností. Aj nezamestnanosť je nižšia, ako sa očakávalo. Toto všetko má za následok relatívne masívny výpadok vo výške desiatok miliónov eur. Na druhej strane sú náklady, ktoré sú rôznorodé. Sú tam typy zdravotnej starostlivosti, ktorá sa poskytovala minimálne. Napríklad do kúpeľov šlo málo ľudí, časť nebola ani na prevencii a niektoré operácie sa odložili. Na druhej strane máme zvýšené náklady spojené s COVID-19 a protiepidemiologickými opatrenia...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-06-04 21:58:00 - Feat.: - Title: Remišová pre HN: Pre Smer a Hlas je moje pôsobenie určite nešťastím. Peniaze netiekli ich kamarátom 02 - Modified: 2023-06-01 14:59:44 - Feat.: - Title: Zistenie HN: Šéf Všeobecnej zdravotnej má prísť o funkciu. Poisťovňa je v hlbokej strate a míňa na marketing 03 - Modified: 2023-06-01 10:18:25 - Feat.: - Title: Zástupca vlády Rás al-Chajmá pre HN: Emiráty nie sú len Dubaj a krízy považujeme za nové príležitosti 04 - Modified: 2023-05-30 12:58:55 - Feat.: - Title: Ambulantné pohotovosti pre deti aj dospelých majú fungovať kratšie 05 - Modified: 2023-05-30 15:40:00 - Feat.: - Title: Francúzsky vysoký predstaviteľ pre HN: Už teraz treba pripraviť pôdu pre dlhodobú obnovu Ukrajiny
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. jún 2023 13:30