TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Reakcie Fica dokazujú nervozitu kedysi nedotknuteľných osôb, tvrdí SaS

05.12.2020, 14:13
Autor:
TASRTASR
Šéf Smeru kritizoval návrh poslanca Alojza Baránika k novele ústavy.

Reakcie expremiéra Roberta Fica, ale aj Generálnej prokuratúry na pozmeňujúci návrh poslanca Alojza Baránika k novele ústavy dokazujú nervozitu kedysi nedotknuteľných osôb. Tvrdí to koaličná SaS. Informoval o tom hovorca strany Ondrej Šprlák.

"Návrhom, aby verejnú kontrolu nad činnosťou prokuratúry vykonával parlament a vláda alebo v jej mene člen vlády, sa pridá Slovenská republika k civilizovaným krajinám sveta. Pozmeňujúci návrh k vládnemu návrhu ústavného zákona bol pripravený v úzkej spolupráci s ministerstvom spravodlivosti," uviedol poslanec Národnej rady Baránik.

Ako dodal, verí v širokú podporu naprieč celou koalíciou. "Je pritom úsmevné, keď kvôli tomuto návrhu Robert Fico vykrikuje niečo o údajnom porušovaní princípov právneho štátu. Veď práve vďaka doterajšiemu postaveniu prokuratúry a jej nedotknuteľnosti sme boli všetci svedkami toho, ako sa vďaka skorumpovaným prokurátorom tešili beztrestnosti ľudia blízki Smeru," dodal Baránik.

Podľa SaS nie je pravdou, že sa vďaka tejto zmene "dostaneme do stavu akéhosi politického ovládnutia prokuratúry".

"Stačí si spomenúť, ako v Českej republike funguje štátne zastupiteľstvo, čoho lapidárnym dôkazom bol zásah štátneho zastupiteľstva a polície na Úrade vlády ČR. Berúc si z toho príklad, som presvedčený, že sme na ceste stať sa krajinou, kde sa nebudeme musieť báť, či sa jej prokurátor pridá na stranu sily zla," uzavrel Baránik.

Baránikov návrh kritizovala Generálna prokuratúra, považuje ho za vážny zásah do ústavného postavenia prokuratúry v systéme štátnych orgánov a do ústavného systému Slovenska.

Vyzýva poslancov, aby ho nepodporili. Poukazuje na to, že návrh prichádza bez diskusie a pripomienkovania.

Prezidentka Zuzana Čaputová tiež kritizuje pokusy o zásadné zmeny ústavy, ktoré v parlamente prichádzajú na poslednú chvíľu bez poctivej debaty. Fico tvrdí, že vládna koalícia zmenami v ústave, súvisiacimi s reformou justície, ohrozuje právny štát a demokraciu na Slovensku.

01 - Modified: 2023-01-30 13:54:34 - Feat.: - Title: HN24: Sulík 02 - Modified: 2023-01-28 23:00:00 - Feat.: - Title: Matovič sa v pléne pustil do Fica, nazval ho skorumpovaným zlodejom. Šéf Smeru tvrdí, že ich chcú pozatvárať 03 - Modified: 2023-01-27 14:33:17 - Feat.: - Title: SaS organizuje petíciu na zakotvenie práva detí mať pri sebe rodiča v nemocnici 04 - Modified: 2023-01-27 23:04:54 - Feat.: - Title: Richard Sulík pre HN: Je logické, že sa všetko rozhoduje v Bratislave. Kde sa to má rozhodovať, v Poltári? 05 - Modified: 2023-01-26 12:21:01 - Feat.: - Title: HN24: Fico
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. január 2023 15:13