TASR/Pavel Nebuauer
StoryEditor

Matovič ohlásil nové testovanie na školách. Celé triedy budú odovzdávať spoločné vzorky

06.12.2020, 15:12
Autor:
klkl
Miesto paličky do nosa prichádza kloktanie slanej vody.

Premiér Igor Matovič na Facebooku oznámil, že spolu s vedcami prišli na nový spôsob, ako bude prebiehať testovanie žiakov na školách. Dôvodom je nepriaznivá epidemiologická situácia a nemožnosť testovať antigénovými testami masovo.

Novú formu spustia zatiaľ na dvoch veľkých základných školách. 

"Pani učiteľka rozdá deťom malé štamperlíky, kde im uleje cca 5 ml jemne slanej vody. Deti si so slanou vodou krátko vykloktajú hrdlo, vypľujú do pohárika ... a po jednom následne vlejú do spoločného uzatváracieho pohárika za celú triedu. Ten sa označí a poputuje do laboratória," popísal testovanie premiér.

Následne sa má na vzorke vykonať klasický RT-PCR test. Ak bude negatívny, tak je v poriadku celá trieda. "Ak bude pozitívny ... znamená to, že minimálne jeden žiak je v triede pozitívny. Pre následný postup budeme mať viacero možností: A) celú triedu dať do karantény, B) urobiť všetkým deťom antigénové testy, C) urobiť všetkým deťom RT-PCR testy, prípadne kombináciu ... presný postup zvolia v nasledujúcich dňoch odborníci," doplnil Matovič.

​Premiér očakáva, že ak testovanie dopadne dobre, rozšíria ho aj do iných škôl. Možné to však podľa neho bude len v regiónoch s nízkym zamorením. "Vzhľadom na to, že sa vzorky z kloktania z triedy zmiešajú, pri vyššiej miere nákazy v regióne by sa mohlo v pohode stať, že pozitívna bude každá druhá či skoro každá trieda. To by spôsobilo následné neúmerné zahltenie kapacít laboratórií, až by sme im kapacitu minuli," vysvetlil.

Od zajtra sa vracajú do škôl späť žiaci niektorých škôl na Slovensku. Podmienkou sú negatívne testy personálu, žiakov a aspoň jedného z rodičov. Testy nemôžu byť staršie ako sedem dní.

01 - Modified: 2024-02-23 13:51:08 - Feat.: - Title: Najväčšia štúdia o očkovaní proti covidu odhaľuje skutočné zdravotné riziká, ktorým čelíte 02 - Modified: 2024-02-14 23:00:52 - Feat.: - Title: Exposlanec OĽaNO kritizuje Matovičovo hnutie: Najprv mi ponúkli prácu, po kritike na sneme mi ju však zrušili 03 - Modified: 2024-02-16 23:00:00 - Feat.: - Title: Dlhý covid vplýva inak na deti aj tehotné. U nás pomoc chýba 04 - Modified: 2024-02-14 13:20:27 - Feat.: - Title: Exodus od Matoviča: O čo v skutočnosti ide pri odchode známych tvárí z hnutia Slovensko? 05 - Modified: 2024-02-13 11:23:31 - Feat.: - Title: Od Matoviča odchádza viacero členov. Kritizujú, že o všetkom rozhoduje "pár spriaznených ľudí"
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
23. február 2024 20:25