Personálne zmeny polícii pomohli. Povedal to v rozhovore pre agentúru SITA a týždenník Domino Efekt policajný prezident Ján Packa. Počas jeho šéfovania prišli o svoje funkcie všetci krajskí riaditelia polície a polovica okresných. "Najväčšie personálne zmeny neboli teraz, ale v minulosti. Napríklad v Bratislave okrem krajského riaditeľa všetci okresní zostali sedieť na miestach, čo možno je na škodu veci," povedal Packa. Zdôraznil, že s každým krajským riaditeľom si povedali, čo od neho chce. "Má byť akčný, byť v teréne, v kontakte s ľuďmi a má tú robotu zefektívniť, čomu ja hovorím zrýchliť. Ja odtiaľto môžem riadiť políciu, mám tu na to všetko potrebné, ale pokiaľ neviem, ako moje nariadenie bolo vykonané, môžem sa dať vypchať. A veľakrát sa mi stáva, že sa nestačím diviť, ako sa moje nariadenia vykonávajú," povedal Packa a dodal, že náplňou práce funkcionára nie je len organizovať, ale aj kontrolovať.
Krajskí riaditelia prišli o svoje posty preto, lebo podľa Packu neboli ochotní ísť podľa jeho predstáv. "Po nástupe som im povedal, aby si urobili plávajúce štruktúry a podľa toho, aké majú problémy, si nastavili systém. V minulosti každý nadával, že prezídium ich diriguje a dáva im štruktúry. Keď som prišiel ja, povedal som im, že toto prezídium robiť nebude. Najprv sa tešili, ale do konca roku mi novú štruktúru poslal len jeden. Domysleli si totiž dopad. To, čo si nastavia, za to sú zodpovední. Ak im niečo nebude fungovať, tak len pre dve veci, buď si zle nastavili systém alebo si tam dali ľudí po známosti. Za jedno aj za druhé by išli," dodal Packa.
Za najväčší úspech považuje policajný prezident po takmer roku vo funkcii, že sa mu podarilo radikálne zakročiť proti extrémizmu. "Možno to bolo trošku tvrdšie, dokonca aj na môj vkus, ale dali sme jednoznačne chlapcom najavo, že všetky tieto prípady stíhame väzobne. Chlapci rýchlo zistili, že toto bude kruté a v priebehu dvoch -- troch mesiacov sa vlna extrémizmu stíšila," povedal. "Stále si myslím, že toto možno radikálnejšie riešenie, aj keď je tvrdé, je prevencia do budúcna. Každý musí vedieť, že ak prekročí zákon, bude potrestaný." Zároveň pripustil, že 17-ročného chlapca poslať do väzby za strhnutie maďarskej tabule bolo tvrdé. "On nesedel preto, že zmontoval tabulu, ale preto, že porušil zákon," vyhlásil Packa.
StoryEditor