Univerzitná nemocnica - Nemocnica sv. Michala, ktorá patrí pod ministerstvo vnútra, začala v utorok očkovať proti ochoreniu COVID-19. Prvým zaočkovaným bol minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).
Svojím príkladom chce motivovať aj ostatných, aby sa zapojili do účinného boja s vírusom, informovala o tom riaditeľka tlačového odboru Barbara Túrosová.
„Som nesmierne rád, že môžeme využiť doteraz najefektívnejšiu zbraň proti vírusu, ktorý nás už takmer rok drží v šachu. Rád by som svojím príkladom pomohol rozptýliť pochybnosti u tých, ktorí očkovanie ešte stále zvažujú,“ uviedol minister.
Denne viac ako 200 ľudí
Nemocnica najprv zaočkuje svoj zdravotnícky personál. "Nasledovať budú tí, ktorí sú naďalej pripravení byť v prvej línii - príslušníci Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru, príslušníci záchranných zložiek MV SR a kritickej infraštruktúry," skonštatovala Túrosová.
Denne by mohlo absolvovať očkovanie 200 až 250 ľudí. Na tento účel vyčlenili 14 zdravotníkov. Aktuálne má nemocnica k dispozícii 3900 kusov vakcíny. Ďalšia bude dodávaná v týždenných intervaloch a očkovanie bude prebiehať podľa požiadaviek počas celého roka.
„Sme jedna z prvých nemocníc na Slovensku, ktorá dokázala rýchlo zareagovať na požiadavku Ministerstva zdravotníctva SR a je pripravená spustiť očkovanie v prvej línii,“ zdôraznil generálny riaditeľ a predseda predstavenstva nemocnice Branislav Delej.
Vysoký záujem
S očkovaním sa už začalo aj v Žiline. V novovytvorenom vakcinačnom centre vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou zaočkovali v utorok prvých zdravotníkov. Podľa medicínskeho riaditeľa nemocnice Igora Bízika dostali vakcínu zhruba na 3000 očkovaní a prvý deň zaočkujú 120 zdravotníkov.
"Vakcinačné centrum je na prvom poschodí polikliniky ako samostatné krídlo, aby sme dodržali smerovanie pacientov. Momentálne začíname v troch ambulanciách, ktoré časom podľa potreby rozšírime. V našej nemocnici s 1800 zamestnancami prejavilo záujem skoro 700 zdravotníckych pracovníkov. Keď k tomu prirátame stovky tých, čo ochorenie už prekonali, je to vysoké percento," povedal Bízik.
Prvým zaočkovaným zdravotníkom v Žiline a Žilinskom kraji je 70-ročný Igor Štúr, ktorý pracuje v odbore infektológie dlhšie než štyri desaťročia.
"Videl som už veľa vecí, ale toto je bezprecedentný stav. Myslím si, že každý musí zvažovať rozumne. Ja mám na to svoje dva dôvody – racionálny a emocionálny. Emocionálny je ten, že mám v sebe pocit pudu sebazáchovy, a racionálny, že takto chránim seba a zároveň celé okolie," povedal lekár infektologickej ambulancie FNsP Žilina a dlhoročný primár bývalého oddelenia žilinskej infektológie.
Sprístupnenie vakcíny v čo najkrajšom čase
Vo Fakultnej nemocnici Trnava bola dnes prvou zaočkovanou osobou infektologička, bývalá primárka infektológie FN Anna Strehárová. Nemocnica dostala v prvej várke zásielku 10-tisíc dávok, ktorými zaočkuje zdravotníkov a ľudí z kritickej infraštruktúry. Uviedol to riaditeľ FN Vladislav Šrojta.
Medzi utorkovými vakcinovanými tak boli i predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič, primátor Trnavy Peter Bročka i Galanty Peter Paška, rektor Trnavskej univerzity René Bílik a Univerzity sv. Cyrila a Metoda Roman Boča. Bročka uviedol, že očkovanie vníma ako gesto dôvery lekárom a odborníkom.
Ako dôležité vidí sprístupniť vakcínu čo v najkratšom čase všetkým, ktorí prejavia záujem.
Podľa riaditeľa nemocnice v prvý deň zaočkujú okolo 100 ľudí, sú medzi nimi lekári a sestry z tzv. červených oddelení. Do piatka by mohli byť podľa odhadu Šrojtu zaočkovaní všetci zamestnanci FN, ktorí o to prejavia záujem, spomedzi zdravotníckeho personálu je to okolo 60 až 65 percent.
FN začne od nasledujúceho týždňa vakcinovať zdravotníkov mimo nemocnice, ďalšie očkovacie miesto v rámci Trnavského kraja bude otvorené vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Skalici. Zdravotnícky personál v kraji by mohol celkovo byť podľa Šrojtu zaočkovaný v druhej polovici januára.