Reuters
StoryEditor

Lekára nemôžeme stavať do pozície sudcu, ktorý rozhoduje o živote a smrti, tvrdí advokát

15.01.2021, 20:08
Autor:
TASRTASR
Lekári v súčasnosti musia robiť rozhodnutia, ktoré so sebou prinášajú eticko-morálne dilemy.

Slovenskí lekári sa počas pandémie nového koronavírusu môžu dostať pri záchrane ľudského života do eticko-morálnej dilemy, v ktorej sa predtým neocitli.

Ako upozornil advokát Ivan Humeník z advokátskej kancelárie h&h Partners, ministerstvo zdravotníctva by malo mať k dispozícii vypracované pravidlá, ako sa lekári majú v danej chvíli zachovať.

Poukázal na to, že lekári v súčasnosti musia robiť rozhodnutia, ktoré pre pacientov znamenajú život alebo smrť.

Podľa advokáta nie je možné napríklad odpojiť pacienta od umelej pľúcnej ventilácie a poskytnúť ju inému, ktorý má podľa lekára väčšiu šancu na prežitie.

"Je to nepochybne veľmi ťažká situácia. Nemôžeme lekára stavať do pozície sudcu, ktorý rozhoduje o živote a smrti. Pokiaľ absentujú pravidlá, ako má lekár v takejto situácii postupovať, tak ho de facto nechávame napospas jeho neistote a obave, aby nerozhodol on sám nesprávne, a to je voči lekárovi neférové," zdôraznil.

Rozhodovanie by malo byť podľa Humeníka budované na právno-etických východiskách, ktoré sú formulované vyššou autoritou.

"Pomôcť lekárom by v tomto prípade mala centrálna Etická komisia MZ SR tým, že pripraví zrozumiteľné odporúčania, ako majú lekári v čase nedostatku zdrojov konať," dodal.

"MZ SR v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou anestéziológie a intenzívnej medicíny pripravuje odborné stanovisko pri indikácii intenzívnej starostlivosti v prípade krízy a obmedzených kapacít v zdravotníckych zariadeniach. Toto stanovisko je určené pre poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti bez rozdielu," uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová s dôvetkom, že dokument je vypracovaný, ministerstvo požiadalo o stanovisko predsedu Etickej komisie MZ SR.

01 - Modified: 2022-08-04 22:00:00 - Feat.: - Title: Detská lekárka, ktorá pracuje v sedemdesiatke: Na pohotovosť už nevládzem chodiť 02 - Modified: 2022-08-04 09:14:33 - Feat.: - Title: Lengvarského rezort je otvorený diskusii o rozsahu zdravotnej starostlivosti pre dlžníkov 03 - Modified: 2022-08-02 12:50:35 - Feat.: - Title: Pre chýbajúce sestry nemocnica dočasne zatvorila detské intenzivistické pracovisko 04 - Modified: 2022-08-02 10:05:02 - Feat.: - Title: Rezort zdravotníctva chce určiť minimálny vymeriavací základ zamestnancom. Súkromné poisťovne zmenu vítajú 05 - Modified: 2022-08-02 06:30:44 - Feat.: - Title: Na supernemocnice v Bratislave môžu doplatiť tie menšie. Spomínajú sa konkrétne zariadenia
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. august 2022 19:30