Známy žltý lístok môže pre státisíce Slovákov znamenať doslova neriešiteľnú dilemu. Ak sa nezúčastnili skríningu, môžu si síce nakúpiť potraviny, na poštu však ísť nesmú. S výnimkou dôchodcov, ktorí si pôjdu po penziu. Legislatíva však hovorí, že ak si aj príjemca zásielku, trebárs list, neprebral, považuje sa za doručenú jej vrátaním – ide o takzvanú fikciu doručenia.
Epidemiologické domáce väzenie nie je v tomto prípade automatické aliby, čo môže vytvárať sériu problémov. Ideálne by bolo, keby zákonodarca dopredu myslel na všetky situácie. Alebo ešte jednoduchšie, aby vláda nekomplikovala ľuďom situáciu a uznala, že ísť na poštu nie je žiaden luxus.
Samotná pošta na príkaz ministra menila podmienky doručovania, tie sa však líšia. Pri bežných doporučených listoch sa mimoriadne vhadzujú do schránky, úradné zásielky si však treba prevziať proti podpisu. 18 dňová odborná lehota pritom neplatí automaticky vždy.
Prísnejší zákaz vychádzania sa začína v stredu 27. januára a pre polovicu okresov sa skončí až 7. februára.
Ak hrozí exekúcia či pokuta
Bežný a netestovaný človek môže byť v čase doručenia v obchode alebo u lekárky. Potom hrozí, že sa z neprebratého listu, ktorý sa však za doručený bude považovať, nedozvie dôleži...
Zostáva vám 85% na dočítanie.