TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Tempo očkovania na Slovensku sa spomalí, Pfizer bude krátiť dodávky, oznámil Krajčí

11.02.2021, 18:36
Autor:
TASRTASR
Slovensko sa angažuje v tom, aby sme mohli dostať vakcíny aj mimo oficiálnych zásielok.

Prvá náhodná kontrola mobilných odberových miest nedopadla dobre, na miesta, kde zaznamenali nedostatky, príde oficiálna kontrola.

Ak nebudú dodržané požiadavky, budú sa udeľovať pokuty a môže dôjsť aj k rušeniu zmluvných vzťahov.

Na štvrtkovej tlačovej konferencii to vyhlásil minister zdravotníctva Marek Krajčí. Informoval tiež, že spoločnosť Pfizer bude krátiť dávky vakcín na ďalší mesiac, preto sa tempo očkovania spomalí.

Pošlú kontrolu

Na Slovensku je podľa Krajčího zriadených viac ako 570 odberových miest a ďalšie zmluvy sa majú spracovať. Na MOM, na ktorých zistili nedostatky, pošlú oficiálnu kontrolu.

"Bude hodnotiť, či jednotlivé mobilné odberové miesta spĺňajú požiadavky zmluvného vzťahu. V prípade, že to tak nebude, budú udeľované pokuty, eventuálne sa budú rušiť zmluvné vzťahy," uviedol minister.

Tempo očkovania sa spomalí

Krajčí tiež informoval, že spoločnosť Pfizer vo štvrtok oznámila, že bude opäť krátiť dodávky vakcín na ďalší mesiac, tempo očkovania sa preto spomalí. Dodávky sa majú využívať prioritne na preočkovanie.

"Zatiaľ sme dostali informácie, že budeme mať okolo 51-tisíc dávok týždenne," skonštatoval s tým, že Slovensko sa angažuje v tom, aby sme mohli dostať vakcíny aj mimo oficiálnych zásielok.

Od 1. marca by chcel rezort otvoriť aj veľkokapacitné očkovacie centrá.

"Pokiaľ vakcín bude dosť a bude všetko dobre pripravené, chceli by sme v marci začať v krajských mestách," skonštatoval minister.

Šéf rezortu zdravotníctva ubezpečil, že testy, ktoré na Slovensku máme, vedia spoľahlivo detekovať mutácie nového koronavírusu.

Pripomenul, že aj zaočkovaná osoba musí ísť po návrate zo zahraničia do karantény, keďže napríklad vakcína od spoločnosti AstraZeneca nie je dostatočne účinná na juhoafrickú mutáciu nového koronavírusu.

Sekvenovanie vzoriek

Európska komisia by podľa Krajčího bola rada, ak by členské krajiny sekvenovali päť až desať percent svojich vzoriek vírusu.

"Slovensko zatiaľ takéto kapacity zďaleka nemá," povedal s tým, že predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík má do desiatich dní poskytnúť zoznam všetkých centier na území Slovenska, ktoré by mohli začať sekvenovať, aby sa čo najviac zvýšili kapacity sekvenácie.

Dodal, že ide o relatívne drahý projekt. Je preto na zváženie, že by sa časť našich vzoriek sekvenovala v iných krajinách, keďže v niektorých by malo byť možné uskutočňovať to aj zadarmo.

01 - Modified: 2024-11-19 14:08:50 - Feat.: - Title: Krajčí hovorí o chybách ministerstva zdravotníctva pri rokovaniach s odborármi 02 - Modified: 2024-11-18 13:38:52 - Feat.: - Title: Vo Wu-chane rozbehli nový výskum koronavírusov. U odborníkov vzbudzuje obavy 03 - Modified: 2024-11-05 10:57:39 - Feat.: - Title: Exminister Krajčí kritizuje Fica. Tvrdí, že premiér nerieši situáciu s výpoveďami lekárov 04 - Modified: 2024-10-29 14:19:49 - Feat.: - Title: Exminister Krajčí: Je dôležité, že lekári vyvíjajú svojimi výpoveďami tlak na vládu 05 - Modified: 2024-10-22 18:45:08 - Feat.: - Title: Pre vládu Roberta Fica hrozí odchod takmer 2500 lekárov, tvrdí exminister Krajčí
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
22. november 2024 12:16