Premiér Igor MatovičTASR/J. Novák
StoryEditor

Matovič o Sputniku: Našou povinnosťou je zabezpečiť vakcínu bez ohľadu na to, odkiaľ pochádza

17.02.2021, 14:38
Autor:
TASRTASR
Premiér Igor Matovič a zúčastnil na rokovaní predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky v Krakove.

Zmyslom Vyšehradskej skupiny je hľadať spoločné riešenia a postoje, rozprávať sa o nich a následne ich zastupovať na pôde Európskej únie. V stredu to uviedol slovenský premiér Igor Matovič na tlačovej konferencii v Krakove, kam pricestoval na stretnutie predsedov vlád krajín V4.

Matovič o Sputniku

Matovič zároveň poďakoval Česku, Maďarsku a Poľsku za ich solidaritu so Slovenskom počas 90. rokov minulého storočia, keď bolo podľa premiéra "označované za čiernu dieru Európy".

​V tejto súvislosti spomenul skutočnosť, že Slovensko vstúpilo do Severoatlantickej aliancie (NATO) ako posledné, do Únie však už všetky štáty V4 vstúpili spoločne.

"Môj názor je veľmi blízky postoju Viktora Orbána. Ochrana zdravia a životov nemôže byť spájaná s geopolitkou, vírus si nevyberá západ a východ... našou povinnosťou je zabezpečiť bezpečnú vakcínu bez ohľadu na to, odkiaľ pochádza," reagoval Matovič na otázku, či Slovensko bude po vzore Maďarska rokovať s Ruskom o možných dodávkach vakcíny Sputnik V ešte pred jej schválením regulačným orgánom Únie.

Po predsedovi vlády vystúpil aj čeký premiér Andrej Babiš. "V4 nie je politický blok. V4 je ekonomický blok 65 miliónov našich občanov, za ktorých záujmy bojujeme. A samozrejme, bojujeme aj zka záujmy Európy," uviedol Babiš. Ďalej vyjadril poľutovanie nad tým, že Únia nemá jasný plán pre schengenský priestor, západný Balkán a Srbsko. "Je to škoda, lebo aj v tejto chvíli by sme tam mohli uplatňovať náš vplyv... na boj proti ilegálnej migrácií a pašerákom," povedal český premiér.

​"Mrzí ma, že Únia skvele vyjednávala a verila, že farmaceutické firmy budú k veci pristupovať seriózne," pokračoval Babiš a uviedol, že výrobcovia očkovacie látky vyvážajú mimo Únie, čo sa podľa neho musí skončiť.

Na úvodnom rokovaní V4 na kráľovskom hrade Wawel sa zúčastnil osobne aj predseda Európskej rady Charles Michel, zatiaľ čo predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa pripojila na diaľku, informoval na Twitteri český úrad vlády.

"Rozumieme, že v Európe je situácia momentálne ťažká. Priorita číslo jeden je čo najskôr zabezpečiť dodávky dostatočného množstva vakcín," uviedol Michel na tlačovom brífingu a dodal, že v tejto súvislosti sa budúci týždeň uskutoční videokonferencia všetkých 27 členských štátov Únie.

Ciele V4

Premiéri ešte pred tlačovým brífingom spoločne podpísali výročnú deklaráciu o cieľoch skupiny V4, ako aj deklaráciu o spolupráci v digitálnom sektore, informovala agentúra AP.

Zároveň si na schôdzke slávnostne pripomenuli 30. výročie založenia Vyšehradskej skupiny. Rozhovory predsedov vlád členských štátov V4 v priebehu stredy pokračujú.

Maďarský premiér Viktor Orbán pred začiatkom rokovaní pre poľské a maďarské médiá uviedol, že úlohou V4 je "brániť (Európu) pred útokmi zvonka, ako aj pred vnútornými tendenciami budovať impérium a zároveň udržiavať nezávislosť našich vlastí a národov".

Hlavnými témami stretnutí je zhodnotenie spolupráce a významu V4, okrem iného aj v čase pandémie nového koronavírusu. Rokovania sa týkajú tiež klimatickej politiky, digitálnej agendy či aktuálnych zahraničnopolitických tém.

Infektológ Pavol Jarčuška hovoril v utorok po zaadnutí pandemickej komisie o ruských vakcínach Sputnik V:

Koronavírus a Covid - 19

01 - Modified: 2022-11-30 13:33:57 - Feat.: - Title: Topiaci sa aj extrémistu chytá 02 - Modified: 2022-11-24 13:53:06 - Feat.: - Title: HN24: Orbán 03 - Modified: 2022-11-24 15:43:35 - Feat.: - Title: Heger požiadal premiérov vlád V4 o pomoc v zdravotníctve. Je možné, že nám dodajú lekárov 04 - Modified: 2022-11-24 13:27:15 - Feat.: - Title: HN24: Heger 05 - Modified: 2022-11-23 17:14:03 - Feat.: - Title: Budúci týždeň predstavíme, ako by fungovalo Slovensko v provizóriu, tvrdí Matovič. Verí, že rozpočet prejde
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. november 2022 18:02