Už šesť rokov ste boli členom bankovej rady NBS. V úvode pandémie bola Európska centrálna banka mimoriadne akcieschopná. Vychádza to aj zo skúseností z neštandardných opatrení, ktoré realizovala v minulosti?
Áno, ECB na pandémiu zareagovala rýchlo a dôrazne. Jednak umožnila komerčným bankám požičať si peniaze za výhodných podmienok, aby mohli ľahšie poskytovať úvery firmám a domácnostiam. Tiež uvoľnila kapitálové požiadavky pre banky a takisto významne zvýšila svoje dlhopisové nákupy. Všetky tieto neštandardné opatrenia bolo možné rozbehnúť rýchlo, pretože s nimi už ECB mala skúsenosti.
Na druhej strane, nebola táto aktivita podmienená aj možno negatívnymi skúsenosťami z konzervatívneho prístupu počas finančnej a dlhovej krízy?
Centrálne banky sa poučili z nedávnych kríz, aj z finančnej krízy v roku 2008, aj z eurokrízy v roku 2012. Naučili sa, že rýchly a razantný zásah pomáha stlmiť bolesť, ktorú ekonomika utrpí v dôsledku negatívneho šoku. Navyše v prípade koronakrízy tento šok nemal pôvod vnútri finančného systému, takže nebolo koho obviňovať a bolo ľahšie odôvodniť prudké zásahy centrálnych bánk aj vlád samotných.
Ktoré rozhodnutie centrálnych bánk považujete za posledný rok za najdôležitejšie? A nehovoríme len o ECB.
Mimoriadne dôležité boli opatrenia amerického Fedu na stabilizáciu finančných trhov, ktoré sa v marci minulého roku nesmierne vyplašili. Tých opatre...
Zostáva vám 85% na dočítanie.