Slovensko skúša testovanie starších žiakov na koronavírus prostredníctvom takzvaných kloktacích PCR testov.
Zaviedlo ich s cieľom dostať do škôl viac žiakov, ktorí napríklad nemohli alebo nechceli podstúpiť obvyklý antigénový test. Ministerstvo školstva dnes oznámilo, že záujem o využitie tohto druhu testov stúpa.
Zatiaľ čo pri bežnom antigénovom teste vykonáva zdravotník výter z nosa, pri kloktacom teste stačí odobrať vzorku formou výplachu ústnej dutiny aj bez prítomnosti zdravotníckeho personálu.
Vzorky sú potom analyzované v laboratóriu.
"Teší ma, že záujem o kloktacie testy rastie, máme ich vyskúšané a overené v praxi. Naším spoločným želaním je umožniť čo najviac žiakom riadnu výučbu v bezpečnom prostredí," povedal minister školstva Branislav Gröhling.
Počas druhého týždňa pilotného testovania podstúpilo tento test cez 500 žiakov, len u dvoch z nich analýza potvrdila infekciu koronavírusom.
V budúcom týždni by sa do toho spôsobu testovania malo zapojiť viac ako 2200 detí, čo je stále len zlomok z celkového počtu žiakov.
Na Slovensku je kloktací test určený hlavne pre deti na druhom stupni základných škôl. U nich je povolená prezenčná výučba v menších skupinách pre prípad, že sa nemôžu vzdelávať na diaľku.
V takom prípade však musí žiak absolvovať test na koronavírus. Ten nie je povinný pre žiakov prvého stupňa základných škôl a deti v materských školách, test by však mali mať ich rodičia.
Väčšina žiakov stredných škôl a tiež študenti vysokých škôl pokračujú v dištančnej forme výučby.