Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o štátnom občianstve, v zmysle ktorej Slováci nebudú musieť prichádzať o slovenské občianstvo po prijatí cudzieho, pokiaľ preukážu najmenej päťročný pobyt v cudzine. TASR o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.
Uviedol, že po posúdení novely prezidentka nenašla jej protiústavnosť. V rámci riadneho legislatívneho procesu by hlava štátu uvítala aj ďalšie snahy o zjemnenie zmeny mechanizmu straty štátneho občianstva.
"V súvislosti s výhradami voči novele je potrebné dôsledne rozlišovať medzi zmenou zákona o štátnom občianstve SR z roku 2010 a súčasnou novelou tohto zákona. Aktuálna novela zákona zjemňuje nepriaznivé dosahy zmeny z roku 2010, keď bol kontroverzným spôsobom v skrátenom legislatívnom konaní zavedený nový spôsob zániku štátneho občianstva, teda automatická strata štátneho občianstva z dôvodu nadobudnutia občianstva iného štátu, a rozširuje okruh výnimiek, v ktorých nedochádza k strate slovenského občianstva," uviedol hovorca hlavy štátu.
Slovenské občianstvo si majú po novom udržať občania, ktorí nadobudnú cudzie štátne občianstvo, "ak majú na území štátu, ktorého štátne občianstvo nadobudnú, povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt v čase nadobudnutia cudzieho občianstva najmenej päť rokov a predložia doklady preukazujúce tieto skutočnosti".
Nepríde oň ani maloleté dieťa, ktorého rodič zostáva štátnym občanom Slovenskej republiky.
O slovenský pas nemajú prísť občania v prípadoch, ak ide o nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva manžela za trvania manželstva, narodením, osvojením, alebo ak ho nadobudlo maloleté dieťa. Tí, ktorí už stratili slovenský pas prijatím cudzieho občianstva, môžu požiadať o jeho vrátenie, pokiaľ zdokladujú päťročný pobyt v cudzine.
Občania alebo bývalí občania Českej republiky nebudú musieť pri žiadosti o slovenské občianstvo spĺňať požiadavku ovládania slovenského jazyka. Výnimka z ovládania štátneho jazyka sa má uplatňovať aj pri žiadateľoch starších ako 65 rokov a tých, ktorí vykonali jazykové skúšky zo slovenského jazyka.
Vzťahovať sa má i na žiadateľov, ktorí majú vydané platné osvedčenie preukazujúce postavenie Slováka žijúceho v zahraničí.
Slováci žijúci v zahraničí, ktorí sa významne zaslúžili o prínos pre komunitu krajanov a majú v Slovenskej republike povolený pobyt, môžu získať štátne občianstvo aj bez podmienky trojročného nepretržitého pobytu na území Slovenska.
Zamedziť sa má tzv. fiktívnym pobytom pri udeľovaní štátneho občianstva. Ministerstvo vnútra si bude môcť vyžiadať doklady na preukázanie skutočného pobytu v zahraničí.
Z novely tiež vyplýva, že ľudia, ktorí prišli o slovenské občianstvo, oň nemusia žiadať na základe výnimky ministra vnútra, ale v riadnom konaní.
Slovenský pas doteraz strácali ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica. Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom.
Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu.
Nová legislatíva má nadobudnúť účinnosť od 1. apríla.