TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Referendum k predčasným voľbám je v rozpore s princípmi právneho štátu, hovorí Kolíková

03.05.2021, 13:09
Autor:
TASRTASR
Podľa ministerky by bolo správne, ak by sa prezidentka Zuzana Čaputová obrátila v tejto súvislosti na Ústavný súd.

Referendum o predčasných voľbách je v rozpore s princípmi právneho štátu. Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

„Ak by sme pripustili, že je toto dobrá cesta, tak je to skôr cesta k spochybňovaniu výsledkov volieb,“ zdôraznila. Zástupcovia petičného výberu odovzdali v Prezidentskom paláci petíciu za vyhlásenie takéhoto referenda. Malo ju podporiť vyše 585-tisíc ľudí.

Šéfka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová si myslí, že prípadné referendum nebude úspešné.

„Ľudia vedia, čo by návrat Smeru-SD a jeho klonov znamenal. Tak isto je v kompetencii pani prezidentky, aby sa obrátila na Ústavný súd, ak to bude považovať za vhodné. Pretože v ústave máme jasne zadefinované, že poslanec je volený na štyri roky,“ podotkla.

Podľa Kolíkovej by bolo správne, ak by sa prezidentka Zuzana Čaputová obrátila v tejto súvislosti na Ústavný súd. Ministerka si nemyslí, že základným argumentom na neústavnosť takéhoto referenda je právo poslanca vykonávať svoju činnosť celé štvorročné obdobie.

Ide podľa nej skôr o ústavnú predvídateľnosť, že funkčné obdobie parlamentu sú štyri roky.

Občanov sa chcú v prípadnom referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.

„Vnímam, že takáto otázka je v rozpore s princípmi právneho štátu, kde predpokladáme, že jednotlivé ústavné inštitúcie tu nejako fungujú a nie je možné zmeniť výsledok na základe toho, že sa nám nepáči, ako to práve dopadlo. To by potom znamenalo, že môžete spochybňovať výsledky fakticky mesiac po voľbách,“ podotkla Kolíková s tým, že potrebných 350-tisíc podpisov na vyhlásenie referenda sa vždy nájde, lebo časť spoločnosti býva s výsledkami volieb nespokojná.

Prezidentka Zuzana Čaputová oznámi svoje ďalšie kroky po tom, ako sa potvrdí, že petícia splnila ústavou predpísané kritériá. Referendum by mala vyhlásiť do 30 dní od odovzdania podpisov.

Na jeho vyhlásenie treba aspoň 350-tisíc podpisov od občanov. Ak by sa prezidentka pre referendovú otázku obrátila na Ústavný súd, mal by do 60 dní rozhodnúť. Referendum by sa malo konať najneskôr do 90 dní od jeho vyhlásenia.

01 - Modified: 2022-07-01 09:11:08 - Feat.: - Title: Nepredstavil sa menom, nepovedal svoju funkciu. Ministerka Kolíková vysvetľovala odvolanie sudcu 02 - Modified: 2022-06-29 06:11:23 - Feat.: - Title: Cherson pripravuje referendum. Dosadená administratíva bojuje o pripojenie oblasti k Rusku 03 - Modified: 2022-06-22 09:17:22 - Feat.: - Title: Šéfka spravodlivosti vstúpila do Sulíkovej strany. Nasledovali ju ďalší šiesti odídenci zo Za ľudí 04 - Modified: 2022-06-18 09:25:45 - Feat.: - Title: Na ťahu je prezidentka. Čaputová sa zaujíma o ústavnosť referendových otázok 05 - Modified: 2022-06-15 09:41:53 - Feat.: - Title: Škótska premiérka chce nové referendum o nezávislosti od Británie
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. júl 2022 22:04