Rozhodnutie Ústavného súdu, ktorým nariadil prepustiť advokáta Martina Ribára z väzby, diskvalifikuje Špecializovaný trestný súd a špeciálnu prokuratúru.
Vyplýva to z pondelkového vyjadrenia šéfa Smeru Roberta Fica. „Dáva nám obraz, ako dnes funguje polícia, prokuratúra a súdy pri rozhodovaní o väzbe,“ zdôraznil.
Fico podotkol, že nález Ústavného nechce považovať za prelomový, ale ako školu pre Úrad špeciálnej prokuratúry a ŠTS.
„Ústavný súd vydal rozhodnutie, ako sa robí cesnaková polievka pre súdy a prokuratúru,“ uviedol. Zároveň podľa neho rozhodnutie Ústavného súdu ukazuje, že je potrebné upraviť podmienky a dĺžku trvania kolúznej väzby. Kritizuje nadkvalifikáciu trestných činov, ktorá má prispievať k ľahšiemu umiestňovaniu obvinených do väzby.
Zdôraznil, že Smer je pripravený podporiť poslanecký návrh Petry Hajšelovej (Sme rodina), ktorým sa majú v rámci novely Trestného poriadku meniť podmienky a dĺžka trvania väzby. „Tento návrh v prvom čítaní podporíme,“ uviedol s tým, že Smer-SD je v prípade potreby otvorený pozmeňovacím návrhom.
ŠTS prepustil advokáta Martina Ribára z väzby v piatok 14. mája. Jeho prepustenie z väzby predtým nariadil Ústavný súd. Ten konštatoval, že väzobným stíhaním advokáta došlo k porušeniu jeho základného práva na osobnú slobodu a práva na slobodu a bezpečnosť.
Advokát Martin Ribár sa dostal do väzby po výpovedi bývalého klienta a kajúcnika v prípade skupiny takáčovcov. Podstata jeho obvinenia spočíva podľa jeho obhajcu Pavla Antoša v tom, že mal navádzať svojho klienta, aby sa nepriznal k trestnému činu.
Policajti ho zadržali v októbri 2019 v rámci akcie Apač. Spolu vtedy zadržali 13 ľudí, ktorí mali byť členmi bratislavskej skupiny takáčovcov.
ŠTS ho spolu s ďalšími vzal do väzby 30. októbra 2019, väzbu mu následne predlžovali a rozhodnutia potvrdzoval aj Najvyšší súd.
Prokurátor ÚŠP podal na Ribára koncom apríla obžalobu z organizovania zločineckej skupiny a ďalších trestných činov.