StoryEditor

Krajniak vyzval Fica, aby sa ospravedlnil všetkým zamestnancom Sociálnej poisťovne

19.05.2021, 09:40
Autor:
TASRTASR
Minister práce Milan Krajniak dnes pred rokovaním vlády vyzval šéfa Smeru Roberta Fica, aby sa ospravedlnil 5 400 zamestnancom Sociálnej poisťovne.

V omeškaní s výmerou dôchodku nie je 35-tisíc žiadostí, ako to tvrdil poslanec Národnej rady Robert Fico (Smer), ale len 112. Pri toľkých prípadoch Sociálna poisťovňa (SP) nebola schopná dodržať 60-dňovú lehotu na rozhodnutie.

Pred stredajším rokovaním vlády o tom informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Opozičnú stranu zároveň vyzval, aby sa ospravedlnil zamestnancom SP, ktorých osočila z toho, že si neplnia svoje povinnosti.

Krajniak si zastal zamestnancov SP, pretože od začiatku tohto roka absolvovali 11 pracovných sobôt z 19, aby si napriek pandémii nového koronavírusu plnili všetky svoje funkcie.

"V priemere 25 percent zamestnancov SP bolo na pandemických PN a OČR. Napriek tomu, že sme dostali o 42 % viac žiadostí od začiatku roka do konca apríla o výmeru dôchodkov, v omeškaní nie je 35-tisíc žiadostí ale 112," dodal Krajniak s tým, že tieto žiadosti sú po termíne, ale priebežne sa vybavujú.

Minister poznamenal, že z 5400 zamestnancov až 1200 prekonalo ochorenie COVID-19 a sedem z nich zomrelo. Nie je preto podľa neho na mieste, aby niekto tvrdil, že sa zamestnanci SP "vyhovárajú" na pandémiu.

Generálny riaditeľ SP Juraj Káčer dodal, že napríklad v decembri 2020 došlo v oddeleniach, ktoré rátajú dôchodky, k 41-percentnému výpadku zamestnancov.

"Jednoducho prišla britská mutácia, padali nám oddelenia hlava za hlavou," okomentoval Káčer.

Káčer takisto vyvrátil domnienky o masívnom prepúšťaní v SP. "K žiadnemu zásadnému prepúšťaniu neprichádza, prebieha štandardná fluktuácia," vysvetlil.

Pravdou podľa jeho slov nie je ani to, že pracujúci dôchodcovia nemajú prehodnotené svoje dôchodky. "K dnešnému dňu 144.000 pracujúcich dôchodcov už má prehodnotené svoje dôchodky," vyčíslil Káčer s tým, že rovnako, ako aj počas iných rokov, dochádza k určitým prešetrovaniam.

Pre výpadky zamestnancov SP, ktoré spôsobila pandémia, poslala poisťovňa cez 3000 listov, v ktorých poistencov upozornila, že k oneskoreniu môže dôjsť. O kompenzácii či úrokoch z omeškania SP neuvažuje, pretože meškanie sa dá počítať v dňoch. Ako vyčíslil Káčer, ide o zhruba 3 – 18 dní.

Pandémia koronavírusu (19.5.) 17:45 "Považujem to sa bohapustý populizmus zo strany akože nášho koaličného papiera. Toto je len na papieri partner," dodal. To, že by miliarda v rozpočte bola vyčlenená na covid podľa neho nie je pravda. 17:44 "SaS navrhuje, aby sme ľuďom ukradli 1,6 miliardy eur," povedal Matovič. Návrh rozpočtu, ktorý vypracoval, pozostáva z vecí, s ktorými vláda súhlasila, povedal.  17:40 Matovič reaguje na Sulíka Minister financií Igor Matovič reaguje na tlačovú konferenciu strany SaS. "Dovolím si vyzvať predstaviteľov strany, aby sa konečne začali správať zodpovedne," reagoval Matovič. 16:49 Všetko sa dá. Nie som z cukru, som v politike zažil hocičo za tých 12 rokov. Predpokladám, že sa to utrasie. Ak sa to neutrasie, tak to zostane neutrasené, ale vládnuť budeme ďalej," povedal Sulík na margo konfliktu s Igorom Matovičom. 16:45 Máme predsedu výboru pre financie Mariána Viskupiča, Martina Barta, Eugena Jurzycu či Petra Cmoreja a ďalších. Ja nemusím chodiť na každé jedno stretnutie. Chodia tam odborníci, ktorí vedia o rozpočte ešte viac ako ja. Oni to budú riešiť a informovať ma o výsledkoch, povedal Sulík. 16:43 Položka uhradenie nájmov patrí do Covid opatrení a preto musí by´t v navýšení rozpočtu, pokiaľ už nebola zahrnutá v rezerve milión eur, ktorá už bola schválená, povedal Sulík. 16:41 Na nájmy áno, navrhol som zníženie o 10 miliónov eur, lebo podľa našich odhadov už netreba rozpočtovať takú veľkú sumu. My sme dostali rozpočtovaných 200 miliónov a do konca roka sme minuli 56 miliónov eur. To sme si nemohli nechať a peniaze sme vrátili späť, vysvetlil Sulík. 16:38 Odmyslím si všetky osobné útoky Matoviča a pôjde mi len o to, aby sme sa dohodli na navýšení rozpočtu, povedal Sulík. 16:37 Sulík zopakoval, že nerozumie, čo má navýšenie peňazí pre železnice s covidom. Preto nesúhlasí, aby navýšenie bolo v rámci štátneho rozpočtu. 16:32 Richard Sulík si vie predstaviť navýšiť sumu o 1,6 miliardy eur, nie o 3,4 miliardy eur, ako navrhuje Igor Matovič.
14:34 Remišová hovorí, že celoeurópska aplikácia tzv. covid pas sa začína testovať a zo strany jej rezortu bude pripravená na čas. 14:22 Podľa Veroniky Remišovej je priestor na to, aby sme neodobrali všetky dva milióny Sputnikov, ktoré boli objednané. A to v prípade, ak budeme mať dostatok registrovaných vakcín.  14:19 Vyjadrenia po rokovaní vlády 13:25 Minister zdravotníctva ide ešte dnes rokovať o potvrdeniach pre osoby, ktoré covid prekonali, alebo majú Ag/PCR testy, tak aby boli uznávané v zahraničí.  13:22 Podľa Lengvarského je problém v tom, že stredoeurópska iniciatíva vznikla nad rámec Európskej únie a systémy krajín ešte nie sú prepojené.  13:21 Minister Lengvarský povedal, kedy budú k dispozícii medzinárodné certifikáty: Tí, ktorí sa budú očkovať od soboty dostanú nový dvojjazyčný certifikát. Najneskôr od pondelka bude na webe korona.gov.sk možnosť si stiahnuť si certifikát pre každého zaočkovaného. 13:19 Mišík hovorí, že by sme mali začať robiť viac PCR testov, aby sme sa držali s pozitivitou pod štyrmi percentami.  13:17 Lengvarský neočakáva, že by mal byť nový covid automat hotový k budúcemu týždňu. Podľa neho budú rokovať každý týždeň, kým bude dosiahnutý konsenzus. Základným princípom by mali byť výhody pre zaočkovaných. 13:15 V Čakárni je momentálne prihlásených ľudí na desať dní očkovania. Mišík tvrdí, že sa ľudia stále hlásia. Najviac ľudí čaká na termín na západnom Slovensku. 13:14 Zaočkovanosť sa však líši podľa regiónoch, najlepšie sú na tom Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Zvolen. 13:13 V očkovaní sme sa dostali na 30 percentnú zaočkovanosť dospelej populácie. Každý týždeň to rastie približne o tri percentá. Ide o osoby, ktoré dostali aspoň prvú dávku. 13:12 Pozitívne podľa Mišíka je, že sa situácia identicky zlepšuje aj vo všetkých okolitých krajinách. "Nemusíme sa obávať, že by sa ku nám preniesla nejaká ďalšia vlna," povedal. 13:11 Matej Mišík z Inštitútu zdravotných analýz informuje o aktuálnej epidemiologickej situácii. "Naďalej sa zlepšuje, po dlhej dobe máme pod sto ventilovaných pacientov," hovorí.  13:04 Štát aktívne pracuje aj na aplikácii ekaranténa, potvrdil Mikulec. Tvrdí, že robia všetko pre to, aby fungovala už počas leta. 13:02 Minister vnútra Roman Mikulec potvrdil, že sa podieľajú na tvorbe aplikácie takzvaného cestovateľského pasu. Rezort zabezpečí technické vybavenie pre policajtov, aby vedeli na hraniciach kontrolovať QR kódy. 12:34 Korčok potvrdil, že existuje dohoda s okolitými krajinami o voľnom cestovaní. Čaká sa už len na slovenské národné certifikáty. 12:28 Minister zahraničia Ivan Korčok ocenil prácu ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ktorý sa podľa neho snaží dobehnúť zameškané v otázke dočasných očkovacích pasov. Rezort zahraničia je podľa Korčoka pripravený okamžite po zavedení týchto dokumentov osloviť okolité štáty, aby ich začali uznávať.  10:47 Hospitalizovaní pacienti

V nemocniciach je hospitalizovaných 796 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 672 ľudí.
Na JIS je 81 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 90 osôb.
10:45 Aktuálna bilancia na Slovensku Prostredníctvom 5836 vykonaných RT-PCR testov odhalili v utorok na Slovensku 246 nových prípadov ochorenia COVID-19. Za uplynulý deň tiež pribudlo 180 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Vykonaných ich bolo 56 846. 09:56 Minister práce Milan Krajniak vyzval Roberta Fica, aby sa ospravedlnil 5 400 zamestnancom Sociálnej poisťovne za vyjadrenia, že nevybavili 35-tisíc žiadosti o dôchodky. "To číslo je reálne 112," povedal Krajniak. 07:19 Farmaceutická spoločnosť Serum Institute of India (SII) v utorok informovala, že vývoz vakcín proti koronavírusu do ostatných krajín sveta - aj prostredníctvom distribučného programu COVAX - pravdepodobne obnoví až ku koncu roka 2021.  Spoločnosť SII v marci pozastavila vývoj vakcíny od firmy AstraZeneca, ktorú v Indii vyrába pod názvom Covishield. Urobila tak z dôvodu zvýšeného dopytu po vakcínach na domácom trhu, keďže viacero štátov začalo vtedy hlásiť prudké nárasty prípadov nákazy.

01 - Modified: 2023-06-05 15:30:00 - Feat.: - Title: Ako Fico a Matovič zabudli, kam dostali túto krajinu 02 - Modified: 2023-05-31 07:59:26 - Feat.: - Title: Ódor vyjadrenie 03 - Modified: 2023-05-31 07:44:33 - Feat.: - Title: Ambulantné pohotovosti budú dostávať viac peňazí, rozhodla vláda 04 - Modified: 2023-05-30 07:54:08 - Feat.: - Title: Záborskej združenie zvažuje právne kroky, dotácie od exministra Krajniaka vyvolali pochybnosti 05 - Modified: 2023-05-25 14:05:31 - Feat.: - Title: Poslanci pokračujú v traumatizovaní spoločnosti - tentoraz cez vyrovnaný rozpočet
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. jún 2023 02:47