Ak by sa parlamentné voľby konali v máji, vyhrala by ich strana Hlas so ziskom 22,5 percenta. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO.
Druhou najsilnejšou stranou v parlamente by bola SaS, tú by volilo 13,8 percenta voličov. Za ňou nasleduje v súčasnosti najsilnejšia vládna strana OĽANO.
Hnutie Igora Matoviča by získalo 9,9 percenta. Tesne za ním, so ziskom 9,6 percenta by bol Smer-SD.
Pohodlne by sa do parlamentu dostalo aj Progresívne Slovensko. Dnes mimoparlamentnú stranu by volilo 8,5 percenta oslovených.
Zo súčasnej koalície by parlamentné kreslá získalo aj hnutie Sme rodina so ziskom 7,4 percenta hlasov.
Tesne nad päťpercentnú hranicu by sa dostala Aliancia, nové zoskupenie maďarských strán. Rovných päť percent by mohlo získať KDH.
Mimo parlamentu by zostali koaliční Za ľudí, ktorých by volili štyri percentá odídencov. Nad troma percentami by bola aj Republika (3,5 percenta), ktorú založili odídenci od kotlebovcov. Na rovných troch percentách je Dobrá voľba.
ĽS NS Mariana Kotlebu klesla na 2,1 percenta. Zhodne po 1,6 percenta by mali SNS a Spolu. Žiadna ďalšia strana by nezískala viac ako percento hlasov.
Rozloženie kresiel by bolo takéto:
- Hlas 41
- SaS 25
- OĽaNO 18
- Smer 18
- Progresívne Slovensko 16
- Sme Rodina 13
- Aliancia 10
- KDH 9
Súčasné koaličné strany by mali spolu len 56 kresiel. Šancu na väčšinu by mali, ak by prizvali Progresívne Slovensko a KDH.
Obdobnú väčšinu by však mala koalícia Hlas, SaS a Progresívne Slovensko. Ak by chcel Peter Pellegrini skladať koalíciu so Smerom, potrebovali by Alianciu a ešte ďalšiu stranu.
Agentúra AKO prieskum vykonala na reprezentatívnej vzorke obyvateľov. Podpisy zbierala 13. - 17. mája. Nezachytila tak v úplnosti eskalujúci konflikt medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom.