Konzílium odborníkov sa dohodlo na cestovateľskom semafore. Informoval o tom na sociálnej sieti štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.
Dokument ešte musí schváliť vláda. Podľa Klusa by mal začať platiť od 27. mája.
"Plánom je, aby bol čo najjednoduchší a v podstate hovoril občanom, kde im odporúčame cestovať a kde im cestovať neodporúčame," hovorí Klus.
Semafor je rozdelený do troch farieb - zelenej, červenej a čiernej.
Zelené krajiny
V zelenej farbe by mali byť krajiny Európskej únie. Podľa štátneho tajomníka by tu mohli byť aj štáty mimo EÚ, v ktorých je vysoká miera zaočkovanosti a priaznivá epidemiologická situácia. Ako príklady uvádza Izrael, Austráliu, Nový Zéland či Japonsko.
Karanténa po návrate z týchto krajín by sa nemala vzťahovať na ľudí, ktorí sú zaočkovaní alebo prekonali koronavírus v posledných 180 dňoch.
"Ak nie ste zaočkovaní ani ste neprekonali COVID-19, potrebujete sa zaregistrovať a absolvovať Ag/RT-PCR test po príchode, čím si tú 14-dňovú domácu karanténu môžete prakticky ihneď, alebo teda čím skôr, zrušiť negatívnym testom," hovorí Klus.
Červené a čierne krajiny
Pri červených a čiernych krajinách by mal byť podľa Klusa rozdiel v dĺžke karantény prichádzajúcich.
Tvrdí, že viaceré červené krajiny sa môžu ešte pred letom stať zelenými napríklad USA či Kanada.
"Ale bohužiaľ proces môže byť aj opačný, kedy sa z červených krajín môže stať čierna, ak sa v nej masívnejšie objaví niektorý z rizikových variantov," upozorňuje.
Klus zdôraznil, že mapa sa bude prehodnocovať každý týždeň. Diskusia bude podľa neho ešte prebiehať aj o tom, ako sa postaviť k obľúbeným destináciám, ktoré sú takmer plne zaočkované.
"Myšlienka stanovenia tzv. COVID-free zón je totiž stále na stole a je pomerne zaujímavá. Vrátime sa k tomu najskôr o týždeň, dovtedy potrebujeme ešte preveriť viac dát a zvážiť, ako by to mohlo fungovať," vysvetlil.