"Myslím si, že pán Petranský ešte nemá vek na to, aby riadil takýto ústav. Tam treba skúseného človeka, ako bol Jano Langoš, a nie takéhoto cucáka. Ústav ide dolu vodou, lebo tam chýba takáto osobnosť."
Šachy a maty
Ústav sa podľa Čaploviča zaoberá len personálnymi a vnútornými "šachmi a matmi" a nerieši veci, ktoré sú z hľadiska vedeckého hodnotenia období neslobody potrebné. Práve nízky vek a nedostatok manažérskych skúseností prekážal Čaplovičovi na Petranskom od jeho nástupu do funkcie vo februári tohto roka. Už vtedy avizoval, že mladý historik bude pod jeho drobnohľadom. Dnes vicepremiérovi chýbajú konferencie a iné vedecké aktivity. V parlamente chce otvoriť diskusiu o ÚPN. "Rieši sa len evidencia, ale tento ústav je postavený aj pre iné úlohy - aby vedel veci zhodnotiť, a nič také tam necítim." Čaplovičovi prekáža aj to, že Petranský s ním ako vicepremiérom pre ľudské práva "nechodí niektoré veci konzultovať". Zdôraznil však, že Petranského ako nominanta SNS rešpektuje.
Čaplovičov nezáujem?
Samotný šéf ústavu Petranský má na vec úplne iný pohľad. "Práve ja som v ústave zriadil sekciu vedeckého výskumu, ktorú som aj personálne posilnil." Vedeckej činnosti sa podľa neho ústav venuje viac než kedykoľvek predtým, čo sa prejaví aj väčším počtom publikácií v tomto a budúcom roku. "Ústav má svoje výsledky a rozhodne nijakým spôsobom neupadá." Petranský zdôraznil, že ústav nijako nespadá do právomocí podpredsedu vlády. "Napriek tomu som sa v predchádzajúcich mesiacoch pokúšal stretnúť s pánom Čaplovičom a skôr to narazilo na jeho nezáujem."
Za Petranským stoja aj národniari. "Mladosť nie je v tejto funkcii nevýhodou, práve naopak. Ten, kto nie je postihnutý tou dobou, môže mať objektívnejší pohľad na vec," vyhlásila podpredsedníčka parlamentu Anna Belousovová (SNS). Čaplovič je zatiaľ vo svojej kritike osamotený. Podpredseda Smeru-SD Igor Federič pre HN povedal, že Petranského ani ÚPN vo vedení strany neriešili.
Daň za mladosť
Petranského nástup do funkcie šéfa Ústavu pamäti národa vyvolal aj obavy niektorých historikov. "Od začiatku mám problém s tým, že človeka do takéhoto ústavu nominovala SNS. Keď niekoho nominuje strana tohto typu, môže to byť kvalitný človek?" uvažuje historik Dušan Kováč. Pripomenul aj Petranského rozhovor s arcibiskupom Jánom Sokolom. "Človek, ktorý je v spisoch ŠtB, mu radil, ako to riadiť. Vnímal som to však ako daň za mladosť a neskúsenosť." Na komplexné hodnotenie Petranského práce je podľa Kováča ešte priskoro. "Som rozpačitý a bol som od začiatku, ale necítim sa teraz na to, aby som robil závery."
Petranský a Kotleba
Pred Petranského nástupom do funkcie sa objavili informácie, že sa zúčastnil na oslavách slovenského štátu v roku 2005, kde sa za jedným stolom stretol aj s vtedajším vodcom extrémistickej politickej strany Slovenskej pospolitosti Mariánom Kotlebom. Petranský vzápätí ubezpečil, že s takýmito ľuďmi nemá nič spoločné. "Viem, že sa tam objavili aj títo ľudia. To, že tam vystúpili, považujem za chybu - a to som hovoril aj vtedy."